Aromatik aminler temelinde salisilaldiminlerin ve Pd(II) metal komplekslerinin sentezi, spektral ve katalitik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis, spectroscopic and catalytic properties of same Pd(II) metal complexes on the basis of salcylaldimines derived from aromatic amines
  1. Tez No: 252218
  2. Yazar: DİLEK KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada farklı primer amin ve farklı salisilaldehit türevleri temelinde bazı yeni Schiff bazı ligandları ve onların Pd(II) iyonları ile metal kompleksleri sentezlenmiştir. Bileşiklerin yapıları elementel analiz, erieme noktası, spektroskopik ( IR, UV/Vis, 1H ve 13C-NMR ) ve molar iletkenlik teknikleri ile karakterize edilmiştir. Yapılan çalışmada Pd(II) iyonlarının sadece L1H, L2H ve L3H ligandları ile metal kompleksi oluşturduğu bulunmuştur. Pd(II) komplekslerinin elektronik spektral değerlerine ve diğer spektroskopik sonuçlarına dayanarak kare düzlem yapıda olduğu söylenebilir. Üç Pd(II) metal kompleksin katalitik aktivitesi Suzuki C-C oluşturma reaksiyonlarında test edildi. Ayrıca bu üç Pd(II) metal kompleksin katalitik aktivitesi nitrobenzen ve siklohezenin indirgenmesinde DMF içinde test edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, Schiff bases derived on the basis of different primer amines and different salicylaldehydes and their Pd (II) metal complexes have been prepared. The compounds have been characterized by elemental analysis, melting point, spectroscopic (IR, UV/Visible, 1H ve 13C- NMR) and molar conductivity techniques. It has been found that Pd (II) ions are metal complexion only with L1H, L2H ve L3H ligands. On the basis of electronic spectral data recorded and other spectroscopic results, the Pd(II) complexes have a square plane geometry. The catalytic activities of three Pd (II) metal complexes were tested in the Suzuki coupling reaction. Also, the catalytic activities of three Pd (II) metal complexes were tested in the hydrogenation of nitrobenzene and cyclohexene in DMF solution.