Sodyum aljinatla kapsüllenmiş bazı probiyotik bakterilerin stirred tip meyveli yoğurtlarda ve ın vitro koşullarda canlı kalma sürelerinin araştırılması
Research on the survivability of some probiotic cultures which are encapsulated with sodium alginate in stirred type fruit yogurts and in vitro conditions
- Tez No: 252219
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, L. acidophilus ve B. bifidum bakterileri içerisinde tek başlarına ve karışık olarak sodyum aljinat ile kapsüllenmiş ve in vitro koşullarda ve stirred tip meyveli yoğurtlarda canlı kalma süreleri araştırılmıştır. Araştırmada ayrıca, kapsülasyon işlemi, kültür çeşidi, meyve çeşidi ve depolama süresinin stirred tip meyveli yoğurtların fiziksel, kimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özelliklerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, L. acidophilus and B. bifidum cultures were preparad as free, individually and mixed encapsulated in sodium alginate and survivability of them in stirred type fruit yoghurts and in vitro conditions was investigated. In the study also the effect of capsulation, culture strain, kind of fruit and storage time to physical, chemical, organoleptic and microbiological properties of stirred type fruit yoghurt investigated.