Development of genetic algortihm based classification and cluster analysis methods for analytical data
Analitik veriler için genetik algoritma temelli sınıflandırma ve öbek analizi metotları geliştirilmesi
- Tez No: 252244
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada spektral veriler için genetik algoritmaya dayalı sınıflandırma ve öbekleme yöntemlerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Geliştirilen yöntemler, genetik algoritma gibi doğayı model alarak, var olan çeşitli sınıflandırma ve kümeleme yöntemlerine uyarlanmıştır. İlk olarak genetik algoritmaya dayalı temel bileşen analiz yöntemi (Genetic Algorithm based Principle Component analysis, GAPCA), ikinci olarak da genetik algoritmaya dayalı diskriminant analizi yöntemi (Genetic Algorithm based Discriminant Analysis, GADA) geliştirilmiştir. Her iki yöntem de zeytin yağları ve bitkisel yağların sınıflandırılması için kullanılmıştır. Bu süreçte, yakın infrared (NIR), Fourier dönüşümlü infrared (FTIR) ve floresans spektroskopi verileri kullanılmıştır. Sınıflandırma ve kümeleme yöntemlerinin performansını iyileştirmek ve spektral verileri daraltarak dalga boyu seçimini gerçekleştirmek için genetik algoritma kullanılmış, böylelikle farklı özellikler üzerinden uyumlu ve uyumsuz örneklerin sınıflandırılması gerçekleştirilmiştir. Genetik algoritmanın optimizasyonunu takiben, sınıflandırma sonuçları farklı bir test setiyle karşılaştırılmıştır. Son olarak geliştirilen her iki algoritmanın da başarısı PCA ve SIMCA yöntemlerinden elde edilen sonuçlarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study genetic algorithm based classification and clustering methods were aimed to develop for the spectral data. The developed methods were completely achieved hybridization of nature inspired algorithm (genetic algorithms, GAs) to other classification or clustering methods. The first method was genetic algorithm based principal component analysis (GAPCAD), and the second was genetic algorithm based discriminant analysis (GADA). Both methods were performed to achieve the best discrimination between the olive oil and vegetable oil samples. The classifications of samples were examined directly from their spectral data obtained from using near infrared spectrometry, Fourier transform infrared (FTIR) spectrometry, and spectrofluorometry. The GA was used to optimize the performance of classification or clustering techniques? on training set in order to maximize the correct classification of acceptable and unacceptable samples or samples of dissimilar properties and to reduce the spectral data by wavelength selection. After GA optimization the classification results of training set were controlled by validation set. Lastly, the success of both algorithms was compared to the results of PCA and SIMCA.