Immobilization of thermophilic recombinant esterase enzyme by entrapment in coated Ca-alginate beads
Termofilik rekombinant esteraz enziminin kaplı Ca-alginate boncuklarına immobilizasyonu
  1. Tez No: 252245
  2. Yazar: SEÇKİN GÜLAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLŞAH ŞANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde mikroorganizmalar tarafından üretilen endüstriyel enzimlerden,özellikle yüksek sıcağa dayanıklı termofiliklerden, büyük oranda yararlanılmaktadır.Termofilik organizmalardaki esteraz enzimleri, birçok kullanışlı özelliklerinden dolayı,biyoteknolojik uygulamalarda büyük öneme sahiptir. Balçova jeotermal tesislerindenizole edilen esteraz enzimini biyoteknolojik uygulamalarda potansiyel biyokatalizörolarak kullanılabilmek için uygun maliyetli bir yöntemle immobilize edip tekrarkullanımını amaçladık.Kodlanması yapılmış olan, Balçova termal bölgeden elde edilmiş esteraz enzimi,grubumuz çalışmalarıyla klonlanıp, ilgili protein Escherichia coli'ye ekspres edilmiştir.Bu çalışmada rekombinant esteraz enziminin üretimi, saflaştırılması veimmobilizasyonu yapılmıştır. Üretilen esteraz enzimi silikayla kaplı Ca-alginatboncuklarda immobilize edilip, sıcaklık ve pH'ın immobilize esteraz enzim üzerindekietkisi ve boncuk çapı, tekrar kullanılabilirlik, boncukların yüzey yapısı incelenmiştir.İmmobilizasyon verimi kaplı ve kapsız boncuklarda karşılaştırılmıştır, %71.27 verimleimmobilize edilmiş kaplı boncukların kapsızlara oranla %45.80 verimle enzimtutukladığı gözlemlenmiştir. Boncukların yüzey yapıları taramalı elektronmikroskobuyla incelenmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, industrial enzymes produced by micro-organisms are being utilizedwidely, especially from thermophilic ones due to their ability to withstand intense heat.Esterase enzymes from thermophilic micro-organisms are special interest in a variety ofbiotechnological applications because of their many useful properties. Due to potentialuse as biocatalysts in variety of biotechnological applications, esterase enzyme isolatedfrom Balçova (Agamemnon) geothermal site were aimed to be immobilized via a costeffectiveprotocol, in order to be re-used over very long periods of time.Previously, the gene encoding thermophilic esterase from the thermalenvironmental samples, isolated from Balçova (Agamemnon) geothermal site, wascloned and respective protein was expressed in Escherichia coli in our group. In thisstudy using that recombinant esterase enzyme, expression, purification andimmobilization studies were carried out. The esterase enzyme was immobilized in theCa-alginate beads which were coated with silica and the effects of the temperature andpH on the immobilized enzyme was determined and diameter of the beads, reuse andsurface of the beads were analyzed. Immobilization yield for coated beads wasdetermined as 71.27% and compared with non-coated ones which were 45.80%.Analysis of surface morphologies of beads was compared with Scanning ElectronMicroscope.