Advertising media and housing production: Gated communities of Istanbul in the post-2000s
Reklam medyası ve konut üretimi: 2000 sonrası İstanbul?unda kapalı yerleşkeler
- Tez No: 252243
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM ERTEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu tezde; küreselleşmenin sonucu olarak gelişen tüketim toplumunun pazarlama stratejilerinin, İstanbul'daki lüks konut üretimine nasıl nüfuz ettiğini inceleyeceğim. Istanbul'daki bu yeni tür konut önerilerini, televizyon reklamları, gazete ilanları, tanıtım broşürleri, vb. biçimindeki reklam araçları üzerinden, `ideal bir yaşam tarzı' temasına dayanarak, etkin bir şekilde biçimlendiren pazarlama stratejilerini incelemeyi amaçlıyorum.Bu çalışma, aynı zamanda bu tür lüks konut gruplarının pazarlama kampanyaları vasıtasıyla, bu erişilmez `ideal''in halka, sunumu ve yayılımı üzerine odaklanmaktadır. Bundan dolayı, çalışmanın dayandığı örnekler, tüketim kültürünün, mimari üründe en önemli etkilerinin görüldüğü, 1990 sonrası Türk mimarlık sahnesinde yoğunlaşacaktır. Çalışma, Türkiye'deki bu yeni tip altkentleşmenin pazarlanmasında yüksek alım gücüne sahip, yükselen bir değer olarak yeni orta sınıfın eşlik ettiğine dikkat çekmektedir. Bu bakımdan, bu sınıfa sunulan mimari projelerin yaşam tarzı özelliklerini, Bourdieu' nün yaşam tarzları kavramlaştırmalarına dayanarak analiz ederek, bu kavramlaştırmanın lüks konut gruplarının pazarlanmasına ne şekilde yansıyor olduğunu göstermeyi amaçlıyorum.Bu bağlamda,`farklılık' kavramı anahtar kavramsal araç olarak, seçilen örneklerde; sunulan önerilerin çevresel kalitelerini analiz etmekte kullanılacaktır. Doğrudan doğruya bu özelleşmiş konut yerleşkelerinin üretimini etkileyen, `farklı bir yaşam tarzı' teması ve bunun meşrulaştırma süreci arasındaki ilişki tez problemimin esasını oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation I investigate how the marketing strategies of the developing consumer society has infiltrated the marketing of high end housing in Istanbul as a corollary development of globalization. I aim to analyze marketing strategies as active agents that shape the design of these newly emerging housing developments based on the theme of `an ideal life style? through advertising media in the form of TV commercials, newspaper ads, publicity brochures etc.This study also focuses on the representation and dissemination of this elusive `ideal? to the public via the advertising campaigns of these housing settlements. Therefore the cases that the study is based on concentrates on the Turkish architectural scene after 1990 when consumer culture?s most significant impacts on architectural products are observed. The study observes that the marketing of this new type of suburbanization in Turkey is concomitant with the rise of a new middle class that has a high purchasing power. Therefore I analyse the life style characteristics of architectural projects that provide for this class, according to Bourdieu?s conceptualization of life styles, and aim to uncover how this conceptualization reflects on the marketing of high-end housing.In this regard, the concept of `distinction? will be used as key theoretical tool to analyse the qualities of environments proposed in the selected cases. The relation between the advertising strategies of a `distinct life style? and its legitimization process which directly affect the `fabrication? of these specialized housing settlements will remain at the core of my thesis problem.