Identification and characterization of nickel tolerance genes in beta maritima
Beta maritima bitkisinde nikel tolerans genlerinin tanımlanması ve karakterizasyonu
- Tez No: 252246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. ÇAĞLAR KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Nikel bitki büyümesi için dışarıdan temin edilmesi gereken bir mikrobesin maddesidir. Bununla birlikte, nikelin aşırı miktarları bitki ve hayvanlar için toksik etki yapmaktadır. İyi tanınan bir ekin olan Beta maritima bitkisi, doğal olarak sahip olduğu tuz ve manganaz direnci sebebi ile, nikel toksisite metabolizma genlerini çalışmak için ideal bir organizmadır.. Bu çalışmada, Beta maritima bitki cDNA kütüphanesini maya hücrelerinde tarayarak nikel detoksifikasyonu ile ilişkili genleri tanımlamayı amaçladık. İlk tarama sonrasında toksik nikel derişimlerinde büyümeyi başaran üç transformant izole edildi. Dizi analizlerinden sonra, üç gen NIC3, NIC6 ve NIC8 olarak adlandırıldı. cDNA'ları aşırı düzeylerde ifade eden maya hücrelerinin büyüme oranlarını katı besiyerlerinde test ettik ve genlerin tümü benzer bir eğilim gösterdiler. Ardından adı geçen cDNA'ların nikeli hücre dışına atıp atmadığını görmek için hücre içi nikel derişimleri ölçüldü. Ayrıca, nikel uygulanması ve genlerin transkripsiyon seviye değişimleri arasındaki ilişkiyi gözlemek için, bitkilere nikel stresi uyguladıktan sonra NIC3 ve NIC6 genlerinin ifadelenme seviyelerini inceledik. Tüm bunların sonunda, elde ettiğimiz veriler, NIC3, NIC6 ve NIC8 genlerinin, sahip oldukları diğer işlevler dışında, maya hücrelerine nikele karşı tolerans sağladığını ve bitkilerde ağır metallerin toksik etkilerinin giderilmesinde görevleri olabileceklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nickel is an essential micronutrient for plant growth. However, an excess amount of nickel is toxic for plants and animals. The Beta maritima plant which is known crop as salt and manganese tolerant nature. In this study, we aimed to identify nickel detoxification metabolism genes of Beta maritima by screening plant?s overexpressed cDNA library in yeast cells. After initial screening, three transformants were isolated that were able to grow in the presence of toxic nickel concentration. After the sequence analyses, three genes were named as NIC3, NIC6 and NIC8. We tested the growth rates of the yeast cells those were overexpressing cDNAs in solid mediums and showed similar nickel detoxification patterns. Then intracellular nickel concentrations were measured to see whether mentioned cDNAs pump nickel out of the cell or not. We also analysed the gene expression levels of NIC3 and NIC6 genes after appllying nickel stress to the plants to see the relations between nickel treatment and transcription changes of these two genes. Our data suggest that NIC3, NIC6 and NIC8 genes, besides their other functions, confer yeast cells nickel tolerance and may play roles in heavy metal detoxification for plant cells.