Determination of synthetic musk compound levels in indoor air
Sentetik koku bileşiği seviyelerinin iç havada saptanması
- Tez No: 252259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN SOFUOĞLU, DOÇ. DR. SAİT C.SOFUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Chemical Engineering, Environmental Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yarı uçucu organik bileşiklerden olan sentetik koku bileşikleri banyo ve kozmetik gibi endüstriyel ürünlerde kullanılmaktadır. Günümüzde sentetik kokuların kullanımının artması üretimlerinin de artmasına sebep olmaktadır. Bunun sonucu olarak havada, suda ve suda yaşayan canlılarda tespit edilmektedir. Diğer yarı uçucu organik bileşikler gibi canlı dokularında biriken zehirleyici ve endokrin bozucu kimyasallardır.Bu çalışmada, on tane gaz ve partikül fazında iç hava örnekleri çocuk ve bayanların yüksek aktivitelerine göre ilkokul sınıfı ve bayan spor salonundan alınmıştır. Partikül madde yoğunluğu, partikül faz ve gaz fazındaki sentetik koku maddelerinin konsantrasyonları ölçülmüştür. Bu çalışmada Galaxolide (HHCB), Tonalide (AHTN), Celestolide (ADBI), Traseolide (ATII), Phantolide (AHMI), Cashmeran (DPMI), Musk Ketone (MK), Musk Xylene (MX) sentetik koku bileşikleri araştırılmıştır.İncelenen örneklerde sınıf örneklerinde bulunan gaz fazı ve partikül fazı konsantrasyonları spor merkezi örneklerinden daha yüksek bulunmuştur. İlkokul örneklerinde bütün sentetik koku bileşikleri bulunmuştur. Spor merkezi örneklerinde ise musk ketone haricinde bütün sentetik kokular bulunmuştur. İlkokul örneklerinde gaz fazı konsantrasyonları 267±56 (HHCB) ile 0.12±0.2 ng/m3 (MK) arasında, ilkokul örneklerinde 144±60.6 (HHCB) ile 0.08±0.1 ng/m3 (AHMI) arasında değişmektedir. Örneklerde bulunan bileşik değerlerinin düzeni değişmektedir. İlkokul örneklerinin konsantrasyon değerlerinin yüksekten aza doğru sıralaması HHCB> AHTN> ATII> DPMI> MX> ADBI> AHMI sırasında olup spor merkezi için HHCB> DPMI >AHTN>ATII> >MX>ADBI>AHMI>MK sırasındadır.
Özet (Çeviri)
Synthetic musk compounds are one group of semivolatile organic compounds (SVOCs), and they are generally used as ingredients for odor in products such as detergent industry and cosmetics. Nowadays the increase in the use of synthetic musks caused increased in the production rate of these compounds. As a result they are detected in air, water, and aquatic biota. Like other SVOCs, they are classified asbioaccumulative, toxic and endocrine disrupting chemicals.In this study, 10 indoor air gas and particulate phase samples were collected from primary school classroom and woman sport center due to sensitivity of the group of people: children and woman in high activity. Particulate phase and gas phase synthetic musk compounds concentrations were determined. The synthetic musk compounds studied in this research were Galaxolide (HHCB), Tonalide (AHTN), Celestolide (ADBI), Traseolide (ATII), Phantolide (AHMI), Cashmeran (DPMI), Musk Ketone (MK), Musk Xylene (MX).The analyzed samples were showed the gas phase and particulate phase concentrations in primary school classroom were higher than sports center. All synthetic musk compounds were found in the gas phase samples in the primary school. Except musk ketone, the rest of the compounds were detected in the sports center. The gas phase concentration for classroom ranged from 267±56 (HHCB) to 0.12±0.2 ng /m3 (MK) while it varied from 144±60.6 (HHCB) to 0.08±0.1 ng/m3 (AHMI) for Sports Center. The order of the compounds in the samples for the sampling places showed differences. From the highest to lowest concentration order was HHCB>AHTN>ATII>DPMI>MX>ADBI>AHMI and HHCB> DPMI >AHTN>ATII> >MX>ADBI>AHMI>MK for sports center and classroom respectively.