Spectroscopic determination of industrial oil blends using multivariate calibration
Endüstriyel yağ karışımlarının çok değişkenli kalibrasyon kullanılarak spektroskopik tayini
  1. Tez No: 252258
  2. Yazar: AYŞEGÜL YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, alüminyum levha ve folyo üretiminde kontrolü ürün kalitesi açısından büyük önem taşıyan, hadde yağlarındaki kirlilik ve katkı yağlarının tayini için fourier dönüşümlü infrared spektroskopi (FTIR) ve bir genetik algoritmaya dayalı ters en küçük kareler metodu kullanılarak çok değişkenli kalibrasyon modellerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. İki farklı katkı yağı ve altı farklı kontaminant için, hem sentetik örnekler hem de işletmeden alınan gerçek örneklerle çok değişkenli kalibrasyon modelleri kurulmuştur. Gaz kromatografi (GC) yöntemi, bu çoklu karışımlardaki bileşenlerin referans değerlerini belirlemek amacıyla kullanılmıştır. Genetik algoritmaya dayalı ters en küçük kareler (GILS) yöntemi, FTIR ile ölçümleri alınan aluminyum hadde yağı karışımlarındaki katkı ve kirlilik miktarlarının tayininde kullanılmıştır. GC sonuçları kirlilik diye tanımlanan yağların çakışan kromatogramlar verdiğini göstermiş, bu sebeple de bu yöntemle yapılan analizlerde, kirlilik tayini `toplam kirlilik' olarak yapılmıştır. Öte yandan sentetik örneklerin spektroskopik analiz verileri ve GILS birlikte kullanıldığında çakışan bileşenlerin de tayin edilmesi mümkün olmuştur. Böylelikle GILS ile kurulan modeller ile işletmeden alınan gerçek örneklerdeki katkı ve kirlilik miktarlarının tahmini değerleri hesaplanmıştır. Katkı ve kirlilik miktarlarının kromatografik analizlerden elde edilen referans değerleri, spektroskopik analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Modellerin korelasyon katsayıları 0.99 olarak belirlenmiş, modellerin oldukça başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the development of multivariate calibration models for the aluminum rolling oil additives and contaminants using Fourier Transform Infrared (FTIR) spectroscopy and a genetic algorithm based inverse least squares (GILS) method. Multivariate calibration models were generated for both synthetic mixtures and real process samples taken from an industrial aluminum production plant. Two different additives and six different suspected contaminants were investigated in the base oil lubricant. Gas chromatography (GC) was used for the analysis of real process samples in order to establish reference values of additives and contaminants in the base rolling oil. FTIR spectra of real samples together with the reference values established with GC analysis were used to generate multivariate calibration models. GC analysis revealed that most of the contaminants gave overlapped chromatograms and therefore only the total contamination was determined with reference GC analysis. On the other hand, FTIR spectroscopy coupled with multivariate calibration was able to resolve overlapping components with synthetic samples. The reference values for both additives and contaminants obtained by GC were compared with the results of the spectroscopic analysis. The multivariate calibration models based on spectroscopic data validated with the real process samples in a period of twelve months, however only a set of 3-month data is given in this thesis. The R2 values between GC and multivariate spectroscopic determinations were around 0.99 indicating a good correlation between the two methods.