Optimum land-use allocation using binary integer programming and geographic information systems: Case of Çesme
Tam sayı programlaması ve coğrafi bilgi sistemleri kullanarak optimum arazi kullanım dağılımının belirlenmesi: Çeşme örneği
- Tez No: 252275
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN MURAT ÇELİK, PROF. DR. CEMAL ARKON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Mekânsal karar verme süreci çok karmaşık bir süreçtir. Rasyonel bir çözüm üreten karar analizinin temel stratejisi: karar problemini küçük ve anlaşılır parçalara bölme, her bir parçayı analiz etme ve mantıksal bir biçimde parçaları birleştirmeden oluşmaktadır. Son zamanlarda, coğrafi bilgi sistemleri ile entegre edilmiş Çok Kriterli Karar Verme tekniği, bir çok planlama ve karar verme probleminin analizinde kullanılacak analitik araçların üretilmesinde umut vaat etmektedir.Türkiye'de, kültür ve tabiat varlıkları bölge koruma kurullarının verdiği kararlara göre korunmaktadır. Bölge koruma kurulları sit alanlarının sınırına, çeşidine ve derecesine karar vermektedir fakat sit alanları ve onların özellikleri ekonomik, çevresel ve politik ortama göre sık sık değişmektedir.Sit kararları, kentsel arazi kullanım planın şekillendiren en önemli girdi kriterlerinden biridir çünkü sit alanı olarak belirlenmiş bir alana hangi tür arazi kullanım türlerinin tahsis edilebileceğini ve edilemeyeceğini sitin çeşidi ve derecesi belirlemektedir. Bu tez çalışmasının amacı; diğer tüm kriterler sabit iken sit kararlarının değiştirilmesinin optimum arazi kullanım atamasındaki etkilerini analiz etmektir. Bu analiz çalışması beş farklı bakış açısıyla yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında Hanink ve Cromley (1998) tarafından geliştirilmiş arazi tahsis modeli kullanılmaktadır. Bu model ile Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) ile genel atama modeli entegre edilerek optimum sit şeması belirlenmektedir. Örnek çalışma alanı olarak İzmir deki Çeşme Çevre Düzeni Planı alanı seçilmiştir. Çalışmanın sonuçları, teorik olarak önerilmiş yöntemin karmaşık sorunlara mantıklı ve umut verici çözümler ürettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Spatial decision making is a very complex process that basic strategy of decision analysis is to divide the decision problem into small, understandable parts; analyze each part; and integrate the parts in a logical manner to produce a rational solution. Recently, Multicriteria Decision Making (MCDM) integrated with geographical information system (GIS) has been promising in producing analytical tools for analyzing many real-world spatial planning and decision making problems.In Turkey, natural, archaeological and cultural assets are conserved according to the decisions of the conservation regional councils. The conservation regional councils decide boundary, type and degree of conservation areas but these areas and their features is changed frequently according to economical, environmental and political atmosphere.The conservation decision is one of the most important input criteria in preparing urban land-use plan since the type and degree of conservation area directly determines which kind of land-uses can and cannot be allocated in a conservation area. The aim of this dissertation is to analyze the effects of changing conservation decisions on optimum land use allocation when all other criteria are constant. This analysis was made with five different perspectives. The thesis uses the land assignment model provided by Hanink and Cromley (1998) that integrates the geographical information systems (GIS) with a generalized assignment model by using MCDM techniques to determine optimum level of conservation scheme. The case study is the master plan area of Çeşme in İzmir province in Turkey. The results show that the theoretically proposed method is indeed very useful and promising to answer complex issues on a more rational basis.