Recent stratospheric ozone measurements over Ankara and evaluation of ozone profiles
Ankara üzerindeki son stratosferik ozon ölçümleri ve ozon profillerinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 252290
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZKIZILKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN İNCECİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Meteoroloji, Meteorology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Meteoroloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Ozon halen teknolojisi birbirinden farklı pek çok yöntemle ölçülmektedir. Önce yere dayalı sistemler ve daha sonra da uçaklar ve ozonsondeler yanı sıra uydu teknolojilerinde meydana gelişmelere paralel olarak uydularla ozonun ölçülmesinde önemli ilerlemeler sağlanmıştır. Bu gelişmelerle beraber ozonun hem küresel hem de troposfer ve stratosfer içerisindeki değişimlerin anlaşılması bakımından yapılan izleme programlarında çözünürlük, yersel ve zamansal süreklilik doğruluk vb özellikler önem kazanmaktadır.Türkiye'de toplam ozon ölçümleri DMİ tarafından Ankara'da (40oN; 33oE), Ocak 1994'den itibaren ECC ozonsonde ile ayda iki kez yapılmaktadır. Ayrıca, Ankara'daki toplam ozon miktarının ölçülebilmesi amacı ile DMİ Kasım 2006'da Brewer MK III spektrofotometresini işletime almıştır. Türkiye bulunan bu tek Brewer cihazı Dünya Meteoroloji Örgütü'nün (WMO) ozon görüntüleme ağının bir parçasını oluşturmaktadır.Bu çalışmada, Ankara üzerindeki toplam ozon değişimlerini araştırmak üzere Ocak 2007 ? Aralık 2007 dönemindeki ECC, Brewer MKIII ile OMI ve MSG uydularından elde edilen toplam ozon değerleri karşılaştırılmıştır. Yapılan karşılaştırma sonucuna göre Brewer ölçümleri ile OMI ölçümlerinin birbire yakın değerler gösterdiği, MSG uydusunun ölçümlerinin ise Brewer ve OMI ölçümlerinden daha fazla olduğu ortaya konmuştur. Bu bulguları doğrulamak için, 2007 senesine ait toplam 21 adet ECC ozonsonde ölçümü kullanılmıştır. Ozonsonde verilerinin alındığı her gün için o günlere karşılık gelen Brewer, OMI ve MSG verileri değerlendirmeye alınmış ve toplam ozon değerleri karşılaştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Brewer ve OMI verilerinin ECC verilerine yakın değerler gösterdiği, MSG verilerinin ise ECC'den fazla olduğu ve bu nedenle iki ölçüm arasında belirgin bir farklılık olduğu saptanmıştır.Toplam ozonun düşey yapısını incelenmek için, ECC verilerinden toplam ozon elde edilmesinde kullanılan algoritma troposfer ve stratosfere ayrı ayrı uygulanmıştır. Yapılan hesaplar sonucunda, yukarı stratosferik ozonun toplam ozonda en büyük paya sahip olduğu ve ozonun atmosferdeki değişiminin dinamik ve termik proseslere son derece bağlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ozone is measured by various methods having different technologies. Once ground-based systems and after ozonsonde and advanced satellite technology provide important progresses in ozone measurements. With these improvements, in ozone wathcing programs resolution, spatial and temporal continuity, accuracy of the meaasurements become more important to better understand the global variation and tropospheric and stratospheric variations of ozoneIn Turkey, ozone monitoring is carried out primarily by Turkish State Meteorological Service (TSMS) at Ankara twice a month since 1994 using ECC ozonesonde. Also, in order to measure total column ozone at Ankara, Brewer MK III instrument has been operated by TSMS since November 2006. Being the only Brewer in Turkey, it forms an integral part of the WMO ozone monitoring network.In this study, Brewer(MKIII) spectrophotometer, AURA/OMI and MSG/SEVIRI satellites total ozone data between the period January 2007 to Decemeber 2007 are used to investigate total ozone amounts over Ankara. According to the comparisons, it is found that Brewer and OMI data show good agreement, however MGS data values are greater when compared with Brewer and OMI. To verify these findings, ECC ozonsonde data for 2007 are used. All the ozonesonde data within the period under operation for which Brewer, OMI and MSG data were available for the corresponding days were taken into account. In total 21 total ozone measurements in the January 2007-December 2007 period were used. According to the results, Brewer and OMI data are closer to ECC data but MSG data are greater than ECC data.To examine the vertical structure of total ozone, an algoritkm which is used to derive total ozone from ECC sounding is applied to tropophere and stratosphere. According to the results of the calculations is has been seen that upper stratospheric ozone compose the biggest part of total ozone and variation of ozone in the atmosphere is strongly dependent on dynamic and thermal processes.