Yüksek yapıların kavramsal tasarım sürecinde üretken yaklaşımlar
Generative approaches at the conceptual design process of tall buildings
  1. Tez No: 252304
  2. Yazar: EMRE CESTEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmada doğa ve tasarım kavramlarının kesişimleri sorgulanmakta, mimari tasarımın süreç ve biçim olarak benzetimleri tartışılmaktadır. Süreç benzetimlerinin ışığında evrimsel tasarım kavramı incelenmekte ve mimarlıkla süre gelen farklı biçim ve ortamlardaki ilişkisi değerlendirilmektedir. Hesaplamalı bilimlerin katkısı ile oluşan üretken tasarım yaklaşımı ve üretken bir algoritma olan Lindenmayer Sistemleri'nin mimari tasarım sürecindeki kullanımı tartışılmaktadır. Bilgisayar destekli mimari tasarımın yüksek yapıların tasarım sürecindeki kullanımını, üretken ve yenilikçi yöntemler üzerinden sorgulanmaktadır. Doğanın tasarım üzerindeki etkisi ve bilgisayar destekli tasarımın kesişimindeki örnekler irdelenmiş, algoritmik yöntemlerin tasarım sürecindeki etkileri araştırılmıştır. Son aşamada doğadan esinli üretken bir sistem olarak Lindenmayer Sistemleri'nin, yüksek yapıların kavramsal tasarımında kullanıldığı model tanıtılmaktadır. Parametrik olarak üretilen tasarım modeli ile yüksek yapıların kavramsal tasarım boyutunda değişken ve kuralların tasarım üzerindeki etkisi araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
At the scope of this study, intersections of the nature and the design concepts are being questioned and the inspirations of the architectural design as process and form are being discussed. At the light of the process inspirations by nature, the concept of evolutionary design is being examined and its relation in different form and media is being utilized. The generative design approach which takes form by addition of computational sciences is being examined. At this point, as a generative algorithm, using Lindenmayer systems in the process of architectural design is being discussed. development of high-rise buildings in the history and design criterions are being analyzed and by means of this information, formal variations of tall buildings with the developments in technology are being discussed. This research examines the use of computer aided architectural design in the design process of tall buildings by the way of generative and innovative methods. Lastly, the model is being introduced where Lindermayer Systems, as a nature inspired generative system is being used in the conceptional design of high-rise buildings.