Mobil iletişim sektöründe inovasyonların yayılım süreci: Türkiye örneği
Diffusion process in mobile communications sector: Case of Turkey
  1. Tez No: 252312
  2. Yazar: FIRAT CANER SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ERÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Kurumsal düzeyde yeniliğin başlangıç noktası, yeni fikirlerin yaratılmasında saklıdır. Bunun yanında firmaların inovasyon stratejilerini belirlemeleri, bu strateji çerçevesinde firma içi faktörlerini ve çevre şartlarını iyi analiz etmeleri gerekmektedir. Ancak bu şekilde, yeniliği geliştirmeye yönelik iş modeli ve iş ortaklığı stratejileri geliştirilebilir. Türkiye'de, mobil iletişim sektöründe faaliyet gösteren firmaların geliştirdikleri yeniliklerin yayılım süreci, yukarıda belirtilen firma içi faktörler, çevre şartları ve stratejiler çerçevesinde değerlendirilmektedir. Mobil iletişim sektöründe gerçekleştirilen mobil ürün ve servis yeniliklerine ilişkin uygulamalar incelenerek, faaliyet gösteren firmalar için yeniliklerin yayılım sürecine etki eden faktörler belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye pazarı için iş modeli ve ortaklığı stratejilerinin analiz edilmesi önemli olmaktadır. Yapılan incelemede de özellikle iş modeli ve iş ortaklığı stratejilerine dahil olan faktörler üzerinde durulmaktadır. Mobil iletişim sektöründeki yeniliklerin yayılım süreci açısından belirlenen faktörlerin etkileri, yeniliklerin pazarda yakaladığı yayılım başarısına göre değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In constitutional levels, the origin of innovation is hidden inside the development of new ideas. Besides, The companies should define their innovation strategies and analyze the inner factors of their structure combined with environmental needs and conditions. Only then it is possible to develop new models concerning modernizing the innovative ideas and cooperation strategies between companies. In Turkey, the progress of diffusion is evaluated by aforementioned criterias such as inner factors, environmental needs and strategies. The effort being made is to define the factors directly effects the diffusion period for active companies by examining the practices of mobile products and service innovations. It is vital to analyze the business models and cooperation strategies in order to succeed in Turkish Market. In the examination, the main focus is on the factors involved in business models and cooperation strategies. In mobile communications sector, the evaluation of achievement score of factors -concerning the diffusion process of innovations- is calculated by the success of the diffusion in the market.