Konum belirleme algoritma uygulamaları
Application of algorithm for positioning
- Tez No: 252325
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SELÇUK PAKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, konum belirlemede kullanılan Ağırlıklandırımış En Küçük Kareler yönteminin verimliliği gözlemlendi. Bunun için, konumu bilinen bir referans noktası ile aynı referans noktasının 30cm uzağındaki sabit noktanın, açık kaynak kodundan faydanılıp geliştirilen uygulama kullanılarak elde edilen, konum bilgisi karşılaştıldı. Noktalar arası bulunan mesafe değeri ile konum belirleme algoritmasının verimliliği ters orantılıdır. Yüksek doğrulukta konum belirlemek için, uydu-kullanıcı arasındaki sözde uzaklık değerinin alıcı tarafında doğru bir şekilde kestirilmesi gerekir. Sözde uzaklık değeri, uydudan gönderilen sinyalin, alıcıya ulaşana kadar geçen sürenin ışık hızı ile çarpılmasıyla bulunur. Burada alıcının, gönderilen sinyalin iletim zamanını doğru bir şekilde bulması gerekir. İletim boyunca, sinyal, konum belirmede hataya sebep olan kaynaklardan etkilenir. GPS´de hataya sebep olan kaynaklardan iyonosferik ve trofosferik etkilerin azaltılmasına yönelik yapılan çalışmaların verimliliği de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, efficiency of Weighted Least Square algorithm which is used for positioning is evaluated. To do so, an application on the top of Open Source library is created and this application is used to get coordinates of a place which is a fixed and well known point. This well-known coordinates are compared with the one created by application. The difference between coordinates are inversely proportional with the efficiency of positioning algorithm. To get more accurate coordinate information, the pseudoranges between receiver and satellites should be very precise. Pseudorange is calculated with the multipication of time which is the time of message travelling from satellite to receiver with speed of light. Here the receiver should calculate the time more precisely. During the travel, signal is affected by the error resources. During research not only error resources such as iyonospheric and tropospheric effects are evaluated but also the studies to remove those error resources are considered too.