Controlled synthesis of vinyl amine polymers by RAFT technique
Vinil amin polimerlerinin RAFT tekniği ile kontrollü sentezi
  1. Tez No: 252328
  2. Yazar: DENİZ NİĞDELİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ BIÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Vinil amin polimerleri, amino gruplarının kolay dönüştürülebilme özelliğinden ötürü, gerek akademik araştırmalarda gerekse endüstride önemli bir yere sahiptir. Ancak vinil amin monomeri mevcut değildir. Vinil amin polimerleri, poli (N-vinil ftalimid) ve poli (N-vinil asetamid) benzeri polimerlerin hidrolizi ile elde edilir. Son yıllarda ticari hale gelen N-vinilformamid monomeri, poli (vinil amin)in en önemli çıkış maddesidir. N-vinil formamit radikal yolla polimerleşebilen bir monomerdir. Poli (vinil amin) blok kopolimerleri, fonksiyonel blok kopolimerlerin elde edilmesinde çok yararlıdır. Bu tür yapılar kontrollü radikal polimerizasyon teknikleri ile oluşturulabilir. Kontrollü radikal polimerizasyon teknikleri içinde ATRP, N-vinilformamidin polimerleştirilmesi için uygun değildir. Bir başka kontrollü radikal polimerizasyon tekniği olan RAFT bu monomerin polimerleştirilmesi için uygulanabilir görünmektedir. RAFT prosesinde transfer ajanının yapısı, zincir büyüme kontolünde çok önemli olduğu için bu çalışmada N-vinilformamidin kontrollü polimerizasyonunda yeni bir zincir transfer ajanı olan fenasil morfolinditiokarbamat kullanılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada aynı zamanda N-vinilformamidin stiren ile blok kopolimerleri sentezlenmiştir. Elde edilen kopolimerler, bir bloğunun amin fonksiyonlu olması nedeniyle nano yapılı kompozitlerin önemli bir parçası olarak oldukça yararlıdır.
Özet (Çeviri)
Vinyl amine polymers are of great interest in academia and industry due to easy transformation of the amino group. However, vinyl amine monomer does not exist. Its polymers can be obtained by hydrolysis of poly (N-vinyl phtalimide) and poly (N-vinyl acetamide) etc. Recently commercialized N-vinyl formamide is the most important precursor for poly (vinyl amine) at this time. This is the monomer radically polymerizable. Block copolymer of poly (vinyl amine) would be very useful to obtain copolymers having functional blocks. Such structures can be designed by controlled radical polymerization techniques. Among those ATRP is not suitable for controlled polymerization of N-vinyl formamide. Another controlled radical polymerization technique RAFT seems to be applicable for polymerization of this monomer. Since structure of the transfer agent is crucial for the chain growth control in RAFT process, in this study we have targeted to employ a new chain transfer agent, phenacyl morpholindithiocarbamate for controlled polymerization of N-vinylformamide. In the study, its block copolymers with styrene were synthesized. The resulting copolymers would be very useful as integral part of nanostructured composite materials due to amine functionality of one block.