Organo fosfonik asit içeren vinil polimerler sentezi
The synthesis of vinly polymeric containing organophosphonic acid
  1. Tez No: 66417
  2. Yazar: NESRİN KÖKEN ÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu çalışmanın ilk kısmında organofosfonik asit-Ce(IV) redoks sistemiyle çeşitli vinil monomerlerinin polimerleşmesi incelenmiştir. Organofosfonik asit bileşikleri olarak; aminotrimetilen fosfonik asit (ATMP), 1-hidroksi etiliden (1,1-difosfonik asit) (HEDP), dietilentriamin penta (metilen fosfonik asit) (DTPMPA), N,N-di(metilen fosfonik asit) etanol amin (DMPEA), siklik fosfonik asit esteri (CPA), N,N-di(metilen fosfonik asit) N-metil amin (DMPAMA), Dequest 2086 kullanılmıştır. Vinil monomeri olarak akrilonitril, vinil asetat, 2-akrilamido-2-metilpropan sülfonik asit (AMPS), stiren, akrilik asit, akrilamid, maleik anhidrit, itakonoik asit, sodyum vinil sülfonat kullanılmıştır. Stiren, vinil asetat, itakonoik asit ve sodyum vinil sülfonatla homopolimerleri elde edilememiştir. Elde edilen polimerlerin zincir uçlarında aminometilen fosfonik asit gruplarının bulunduğu görülmüştür. İkinci bölümde ise; zincir ucunda aminofosfonik asit grubu içeren molekül ağırlığı 10.000'den az olan poliakrilik asit sentezi gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla 2- amino etantiol bileşiği kullanarak amin uç gruplu düşük molekül ağırlıklı poliakrilik asit elde edilmiş, daha sonra Mannich reaksiyonu uygulanarak amin uç grupları, amino di(metilen fosfonik asit)' e dönüştürülmüştür. Zincir transfer bileşiği olarak tioglikolik asit alınarak düşük molekül ağırlıklı poliakrilamid, değişik oranlardaki akrilamidle, akrilamid-akrilik asit kopolimerleri elde edilmiştir. Bu polimerlere Hofmann degradasyonu uygulanarak poli (akrilik asit-ko-vinil amin) polimerleri elde edilmiştir. Bu kopolimerlerin amin grupları; Mannich reaksiyonu ile amino di(metilen fosfonik asit) gruplarına dönüştürülmüştür. Bu şekilde sentezlenen; yan grupta ve uç grupta aminometilen fosfonik asit grubu içeren düşük molekül ağırlıklı poliakrilik asitler, endüstriyel olarak kazantaşı oluşumunun engellenmesinde ticari poliakrilik asit ile mukayese edilmiştir. Her iki tür poliakrilik asitin, ticari poliakrilik asitden 3- 4 kat daha etkin olduğu bulunmuştur. Çalışmanın son kısmında ise, aminometilen fosfonik asitler, Ce(III), ışık üçlü sistemiyle vinil monomerlerinin fotopolimerleşmesi çalışılmıştır. Burada ATMP-vinil asetat ve HEDP-akrilik asitle polimer elde edilememiştir. Monomere bağlı olarak kullanılan organofosfonik asit bileşiğinin uygun seçilmesinin gerektiği ortaya çıkmıştır. Ayrıca Ce(III) konsantrasyonu ve HEDP, ATMP konsantrasyonlarının molekül ağırlığına ve verime etkileri çalışılmıştır. Organofosfonik asit konsantrasyonu veya Ce(DI) konsantrasyonu arttıkça molekül ağırlığı düşmektedir. VI
Özet (Çeviri)
THE SYNTHESIS OF VINYL POLYMERS CONTAINING ORGANOPHOSPHONIC ACID SUMMARY Redox polymerization of vinyl monomers is one of the most used polymerization method in industry. The polymer produced with this method usually contains corresponding chain ends. For example, persulphate/Fe+2 and bisulphite redox system is used for polymerization of acrylonitrile/vinyl acetate and the product, poly(acrylonitrile-co- vinyl acetate) contains sulphonate/sulphate chain end which is necessary for succesful dying of fibre produced from these polymers. Redox system of Ce+4-organic reducing agent was recently used in our department for the preparation of block/graft copolymers. In this redox system polymer chain contains organic reducing agent chain ends. This method was used for the preparation of desired chain-ended vinyl polymers. The redox polymerization may be represented as follows; L: organic reducing agent. Ce+4 + L- H ? L" + Ce*3 + h + L' + n CH2=CHX »- L-(cH2-CH-)- In this work, Ce+4-organophosphonic acid system was used for polymerization of vinyl monomers in order to produce vinyl polymers with organophosphonic acid chain ends. The results are summarized in the Table 1. The proposed redox initiation and polymer formation can be described as follows: O || ^OH CHjPOaH, /CH2_P\0H H\ /CH2\ I /*K /°H HPaPCHj-N +Ce(iv) =^: 0=P N P=0 ? Cr^-p^ O- Ce O II >3H Complex CH2P03H2 CH2P03H2 H