Işıklı kavşaklarda değişik hesaplama yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of various calculation methods for signalized intersections
  1. Tez No: 252330
  2. Yazar: GÜLCAN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN GEDİZLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, Ankara ilinde şehiriçi ışıklı (sinyalize) bir kavşak olan Adnan Kahveci Işıklı Kavşağı incelenmiştir. Bu kavşakta kamera ile trafik gözlem ve sayımı yapılmıştır. Gözlem ve sayımlardan elde edilen veriler kullanılarak, ışıklı kavşak için kapasite ve gecikme çözümlemesi yapılmıştır. Çözümleme öncelikle kavşakta mevcut uygulanan devre süresine göre yapılmıştır. Daha sonra yeni devre süresi hesaplanarak kapasite ve gecikme çözümlemesi yeniden yapılmıştır. Kapasite ve sinyalizasyon hesapları, ışıklı kavşaklarda kapasite çözümleme yöntemlerinden, Webster (İngiliz) Yöntemi, Yolların Kapasitesi El Kitabı Yöntemi (HCM: Highway Capacity Manual, 1985), Avustralya Yöntemi ve Sidra Intersection 3.2 Programı ile yapılmıştır. Sonuçlar kısmında, çözümlemeler neticesinde elde edilen değerler irdelenmiştir. Sidra Intersection 3.2 Programı ile elde edilen çözümleme sonuçlarının gözlemlere oldukça yaklaştığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a signalized intersection, which is Adnan Kahveci Intersection in Ankara, is studied. At this intersection, traffic observation and traffic counting are done. By using the data from the observations and accounts, capacity and delay analysis are made for the signalized intersection. Analysis is firstly performed according to the applied cycle time. And then, capacity and delay analysis are made for the calculated new cycle time. Capacity and signalization calculations are done with the methods of capacity analysis for signalized intersections such as: Webster (British), Highway Capacity Manual (HCM 1985), Australia Method and Sidra intersection 3.2 programme. At the results section, the values obtained from the analysis are examined. It is determined that the values obtained from Sidra intersection 3.2 programme considerably approached to the observations.