Ömerli Havzası'nda mülkiyet dokusunun konut sektörüne etkisinin incelenmesi
Analysing the effect of the ownership structure at Ömerli basin upon the housing sector
  1. Tez No: 252350
  2. Yazar: TUĞBA YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİME TEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmada; havzada meydana gelen kentleşme hareketleri, konut sektöründeki gelişmeler ve konut projelerinin konumu, mülkiyet dokusu ile açıklanmaya çalışılmaktadır. Münferit/hisseli, tescilli/tescilsiz, kamu/özel niteliğe sahip mülkiyetlerin gayrimenkul yatırımların karar aşamasında yönlendirici etkileri bulunmaktadır. Yasal prosedür çerçevesinde şekillenen mülkiyet dokusu, hem yatırımcı hem de alanda yaşayan nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda da değişim göstermektedir. Özellikle kamu mülkiyetinde olan arazilerin değerlendirilmesi, orta ve alt gelir grubu için konut ve donatı ihtiyaçlarının karşılanmasında büyük önem taşımaktadır. Bu araştırma ile kentsel gelişimin yönlendirilmesi için konut yerleşim alanlarının mekandaki dağılımı gözlemlenmekte, Ömerli Havzası'nda konut projeleri-mülkiyet dokusu arasındaki ilişki incelenerek ve mevcut durumun tespiti yapılarak, geleceğe yönelik politikalara açıklık getirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This research explains the relation between the mobility and ownership at the real estate sector that has strategic importance regarding Istanbul. This relation has been analyzed in Ömerli Drinking Water Basin. It treatises how the negative effects of the housing in reservoirs areas oriented to protection of the water resources in Istanbul Metropolitan Area and Effect Area and how increasing trend at the housing sector that has been arisen from this conversion, shapes the ownership structure.