MEMS duyargalı eylemsizliğe dayalı seyrüsefer dizgesi geliştirilmesi
Inertial navigation system development with MEMS inertial sensors
  1. Tez No: 252361
  2. Yazar: MERİÇ YÜCEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK BERK ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalısmada, MEMS atalet duyargaları ile eylemsizlige dayalı seyrüsefer dizgelerigelistirilmis, duyarga hatalarından kaynaklanan ve zamanla hızla büyüyen pozisyon vedogrultu hatalarını azaltmak için Kalman filtresi ve duyarga sıfırları için kayanortalamalı kayıklık pencereleri kullanılmıstır. Belirlenen esik degerin altındaki küçükatalet degerleri için algoritmanın çalısması yapılandırılmıs ve bazı sezgisel algoritmalarile desteklenmistir. Bulunan sonuçlar birbiri ile karsılastırılıp iteratif ve yardımsızçalısan seyrüsefer dizgesine göre daha az hatalı çalısan bir seyrüsefer dizgesi yapılmıstır.Sonuç olarak, gelistirilen cihazın küresel olarak seyrüsefer yapmak için yeterligüvenilirlikten uzak oldugu görülmüs, yalnızca seyrüseferin niteligi, çevresel kosullar vb.dıs etkenlere baglı olarak algoritmanın güncellenmesi ile yerel seyrüseferler için uygunolabilecegi veya yardımcı duyargalar ile paralel çalısarak daha basarılı sonuçverebilecegi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, an un-aided Inertial Navigation System is developed. In order to reducesensor errors which yield position and attitude errors that increase rapidly with respectto time, Kalman filter and moving average zero offset frames are used. For smallinertial values under defined threshold limit, navigation algorithm is updated andsupported with some heuristic algorithms. Each method?s simulation results arecompared and it is observed that updated algorithms produce more accurate navigationdata than un-aided iterative navigation algorithm. As a result, it is seen that thedeveloped device?s navigation data is not reliable enough for global navigation. Instead,can be used in local navigations where the navigation algorithms are updated withrespect to external factors like navigation characteristics, environmental circumstancesetc. or aided with other navigation sensors.