Türkiye'de marinaların kamusal kullanıma etkileri ve öneriler
Impact of marinas to social environment in Turkey and some suggestions
  1. Tez No: 252380
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH AYIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Turizm, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Tourism, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Kıyıların kentle ilişkisi, mimarlıkta önemli bir araştırma alanıdır. Yalnızcacoğrafi konumlarından dolayı değil, barındırdıkları kültürel, sosyal, ekonomikpotansiyel nedeniyle de kıyı şeritleri farklıdırlar. Marinalar, hem denizdenkarayahem karadan-denize geçişi sağlayan ve iki yön için de çeşitli özellikleribarındırması gereken yapılardır. Bu "geçiş bölgelerinin? iki tarafında da,konfor, uyumluluk, bağlantı ağları, çevre ilişkileri gibi başlıklarda toplumuntüm kesimlerinin yararının gözetilmesi için; detaylı, araştırmaya dayanan birtasarım çalışması gerektirmektedir. Birbirinden farklı iki tarafa aynı andahizmet sunmanın zorluğu, ?kıyı?nın doğasının bir sonucudur; ancak kıyılar,yaratıcı mimari müdahale ve doğru işletme politikalarıyla bu çok boyutlumekânsal hizmeti sağlayabilirler. Günümüzde önemi gittikçe daha iyi kavrananve ülkemizde sayısının hızla arttığı marinalar; kıyı şeridinin çok yönlükamusallığına mimari müdahalenin en başta gelen aracıdırlar. İnşa veuygulama aşamalarının kamusal alanda yürütüldüğü marinaların, mekânsalpotansiyelinin araştırılması bu çalışmanın hedeflerindendir. Bu araştırmanınsonuçlarına, literatürün ayrıntılı incelemesinin yanı sıra, hem Türkiye'dekonuyla ilgili uzmanlar hem de marina yöneticileri ile yapılmış görüşmelersonucunda ulaşılmış verilerden varılmıştır. Marina planlama ölçütleri arasında,marina yapılaşmasının ve kullanım biçimlerinin, çevre halkın kıyı şeridi vedoğayla ilişkisini engellememesi başta gelmektedir. Değerlendirmelerin genelsonucu, yeni marinaların kıyı bandını kamusal alan olarak kullanmaya imkânverecek şekilde planlanmasıdır. Bunun sağlanması için, kıyı hattını ve kamusalalanı bölme ihtimali olan tesislerin iç bölgede konumlanması ve kıyı şeridinisosyal tesislerle değerlendirerek kamusal kullanıma açılması gerekmektedir. Busayede, marina ve yat turizmi sektörü, mimari müdahalelerle hem toplumsalolarak daha yararlı, hem de ticari açıdan daha başarılı bir hale gelecektir.
Özet (Çeviri)
Marinas and yacht tourism, studied in this thesis, is one of the tourism typeswhich develops very fast and has socially and economically high benefits.Examining shorelines in relation with the city is a very large investigation areain architectural studies. In addition to their geographical location, shorelinesare culturally, socially and economically unique. Marinas are special types ofbuildings with sea to land and land to sea transition and have to ownfundamental features special for both sea and land. As these features have torelate to visual comfort, constructive harmony, connection networks, andenvironmental factors, a very serious work of design study is necessary. Servingboth sides is the difficulty belonging to the nature of the shoreline andshorelines are public areas which are able to provide this service variety by themeans of the architectural interposition and authentic administrative policies.Marinas are the crucial instrument to control multidimensional publicity ofshoreline. To investigate their spatial potential of the marinas as public spacesin regard to their construction and application phases is the main intention ofthis work. The conclusion of this work is obtained by examining the relatedliterature and by the interviews with experts and marina administrators. Themain expectation from marinas is to serve to everyone not only to the user andto be an interceder for public to reach to sea and to entertain at the shoreline bythe means of the social facilities. In this way, marinas and yacht tourism can bemore beneficial and subservient for the public life and commercially moreprofitable.