Legal issues concerning plain packaging of tobacco products and implications for Turkey
Tütün ürünlerinde düz paketlemeye ilişkin hukuki meseleler ve Türkiye için çıkarımlar
  1. Tez No: 626225
  2. Yazar: BARIŞ SEVEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİN ÖZDEN MERHACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hakları, Teknoloji Politikaları ve İnovasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Tütün ürünlerinin düz paketlenmesi, tütün kullanımının halk sağlığına olan olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla uygulanan son tütün kontrolü tedbirlerinden biridir. Her ne kadar bu tedbir ile tütün kullanımını azaltarak kamusal bir fayda yaratmak istense de; bir yandan da başta tütün şirketlerine ait haklar olmak üzere, uluslararası hukuk ve ulusal mevzuat kapsamında korunan çeşitli haklar olumsuz etkilenmektedir. Düz paketleme ile ilgili en çok tartışma yaratan mesele ise markaların kullanılması ile ilgili olmuştur. Nitekim düz paketleme uygulaması ile tütün şirketleri kendine ait markalarının çoğunu büyük oranda kullanamaz hale gelmiştir. Bu bağlamda, 2020 itibari ile Türkiye'de de tam olarak uygulanmaya başlanan düz paketlemeye ilişkin daha önce diğer devletler aleyhine çeşitli davalar açılmıştır. Şu ana kadar düz paketleme tedbirini uygulamaya koyan devletler aleyhine bir karar çıkmamış olsa da markanın kullanımının kısıtlanması açısından hukuki tartışmalar kesin olarak sonuçlanmış değildir. Bu çalışmada, tütün ürünlerinin düz paketlenmesi ve marka hakkı temelinde ortaya çıkan hukuki sorunlar incelenerek Türkiye'de yürürlüğe giren düz paketleme düzenlemesi bu sorunlar kapsamında tartışılmaktadır. İlk bölümde düz paketleme ve düz paketlemenin tütün kontrolü bağlamında nasıl ortaya çıktığından bahsedilmektedir. İkinci bölümde, Avustralya'nın düz paketleme mevzuatı incelendikten sonra, Avustralya devleti aleyhine bu mevzuat ile ilgili açılmış olan davalar ele alınmıştır. Daha sonra Uruguay'ın tütün paketleriyle ilgili düzenlemeler ve bu düzenlemeler aleyhine açılan yatırım tahkimi davası incelenmektedir. Üçüncü bölümde ise Türkiye ele alınmış; düz paketlemenin marka hukuku ve anayasa hukuku bağlamında uyumu değerlendirilmiştir. Son olarak ise Türkiye'nin uluslararası yükümlülükleri doğrultusunda bazı çıkarımlardan bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Plain packaging of tobacco products is one of the latest tobacco control measures implemented with the aim of reducing the adverse impacts of tobacco use on public health. While it is implemented for public interest, it also severely restricts several rights of certain private parties, namely tobacco companies, that are protected under international law and national legislations. The main legal issue concerning plain packaging is related to use of trademarks Indeed, most of the trademarks owned by tobacco companies are prohibited from being used with the adoption of plain packaging. To that end, there were various legal proceedings launced against several states with respect to plain packaging before Turkey fully adopted it by the beginning of 2020. Although there has not been any adverse judgements against such states, legal conflicts regarding non-use of trademarks in relation top lain packaging is still far from over. In this study, it was aimed to review the legal issues in relation to trademark rights arising from plain packaging of tobacco products and discuss the compatibility of the Turkish legislation in light of said issues. In the first chapter, the origins of plain packaging and how it emerged is summarized. In the second chapter, upon addressing the Australian plain packaging legislation, legal proceedings commenced against Australia is reviewed. Thereafter, the Uruguayan measures concerning tobacco packaging and the investment treaty arbitration filed against them is explored. Third chapter is centered around Turkey and considers plain packaging's compatibility with respect to trademark law and constitutional rights. Finally, some implications are derived taking Turkey's international obligations into consideration.