Kobaylarda antijen sataşmasına bağlı trakea düz kası kasılması ve EpDRF salıverilmesi üzerine çeşitli farmakolojik maddelerin etkileri
- Tez No: 25241
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Donör organ olarak sensitize kobay trakeasının ve essey organı olarak sıçan anokoksigeus kasının kullanıldığı koaksiyel biyoessey sisteminde, antijenle sataşmaya bağlı epitelden kaynaklanan gevşetici faktör (EpDRF) salıverilmesi incelendi. 10 ııq ovalbumin ve 0.1 g A1(0H)3 i.p. uygulanarak sensitize edilen kobaylar, uygulamayı izleyen 21. ve 30. günler arasında öldürülerek deneylerde kullanıldılar. İndometasin varlığında, ovalbumin önceden fenilefrinle kasılmış sıçan anokoksigeus kasında konsantrasyona bağımlı izometrik gevşemeler oluşturdu. Mepakrin, mepiramin, zileuton ve atropin gevşeme cevaplarını azaltırken, mepakrin ve atropinin birlikte kullanılması veya epitelin sıyrılması gevşemeleri ortadan kaldırdı. Önceden kapsaisin uygulanmış kobaylardan elde edilen trakealar kullanıldığında ovalbumine bağlı gevşeme cevapları % 64 oranında azaldı. Epitelin, antijenle sataşmaya bağlı kasılma cevapları üzerindeki etkisi araştırıldı. Bunun için, trakea açık halka preparatlarmda ovalbumine bağlı kasılma cevapları üzerinde, epitelin sıyrılmasının ve koaksiyel biyoessey sisteminde gevşeme cevaplarını inhibe eden maddelerin etkileri incelendi. Epitelin sıyrılması, ovalbumin konsantrasyon-cevap eğrisinde 21.88 katlık bir sola kayma oluşturdu. Tek başına mepiramin, ve mepakrin ile mepiramin kombinasyonu, maksimum kasılma cevaplarını azalttı. Atropin, mepakrin, ve mepakrin ile atropin kombinasyonu ise, epitelli ve epitelsiz preparatlarda ovalbumin konsantrasyon-cevap eğrilerinde anlamlı bir değişiklik oluşturmadı. İndometasin, epitelli preparatlarda, kasılma cevaplarını potansiyalize etti. İndometasin varlığında epiteli sağlam preparatlarda elde edilen maksimum kontraktil cevap, epiteli sıyrılmış preparatlara göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Elde edilen bulgular, antijenle sataşmaya bağlı EpDRF salıverilmesine, histamin, asetilkolin, araşidonik asidin lipoksijenaz ürünleri ve kapsaisine duyarlı duyusal sinirlerin katkısı olduğunu ortaya koydu. Ek olarak, siklooksijenaz inhibe edildiğinde, epitelden kaynaklanan kasıcı bir faktörün, antijenle sataşmaya bağlı olarak ortaya çıkan kasılma cevaplarını potansiyalize ettiği gözlendi. 93
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Antigen challenge- induced epithelium-dependent relaxant factor (s) (EpDRF) release is studied by using a coaxial bioassay system composed of sensitized guinea-pig trachea and rat anococcygeus muscle as donor and bioassay organs respectively. Male albino guinea-pigs were actively sensitized by a single i.p. injection of 10 \iq ovalbumin and 0.1 g A1(0H)3. The animals were killed 21-30 days post- inject ion and the tracheae were removed. Isometric relaxations of the phenylephrine-precontr acted rat anococcygeus muscles were recorded in the presence of indomethacin. Ovalbumin produced concentration-dependent relaxations in the assay organ. Mepyramine, atropine and zileuton, or mepacrine alone significantly reduced the relaxation responses which were abolished by coadministration of mepacrine and atropine or by removal of the epithelium. When tracheae from capsaicin pretreated guinea-pigs were used, a 64 % reduction was observed in the relaxation responses. Open tracheal ring preparations were used to study epithelial modulation of antigen challenge-induced contractions. Removal of the epithelium shifted the ovalbumin concentration- response curve to the left by 21.88-fold. Mepyramine alone or in combination with mepacrine inhibited the maximal contractile responses to ovalbumin. Atropine, mepacrine or mepacrine in combination with atropine had no effect on the ovalbumin concentration-response curve in either epithelium- intact or epithelium-denuded preparations. Indomethacin significantly potentiated the contractile responses in epithelium- intact preparations. In the presence of indomethacin, the maximal contractile responses were significantly higher in epithelium- intact preparations than in epithelium-denuded ones. These results indicate the involvement of histamine, acetylcholine and lipoxygenase products of arachidonic acid and capsaicin-sensitive sensory nerves in antigen- induced EpDRF (s) release in the sensitized guinea-pig trachea. The results obtained with indomethacin suggest the contribution of an epithelium-derived contractile factor in the antigen- induced contractile responses in tracheal open ring preparations. 94