Gökkuşağı alabalığı (Salmo gairdneri R. 1836) diyetlerine ilave edilen betainin büyüme ve gelişmeye etkisi
- Tez No: 25242
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Gökkuşağı alabalığı (Salmo gairdneri, R.) başlangıç yemine ilave edilen Betain'in balıklardaki canlı ağırlık artışı, Yemden yararlanma oranı, Spesifik büyüme hızı ve Mortaliteye etkisi incelenmiştir. Araştırmanın yemlenme deneyleri Î.Ü. Su Ürünleri Yüksekokulu Sapanca îçsu Ürünleri Uygulama ve Araştırma Biriminde sürdürülmüştür. Başlangıç ağırlıkları ortalama 2.46 gram olan balıklar, herbirinde 125 adet balık bulunacak şekilde, 445 litrelik 8 deney tankına yerleştirilmiş ve her biri iki paralele sahip biri kontrol olmak üzere dört deney grubu oluşturulmuştur. Besin maddeleri miktarı ve enerji düzeyi saptanan yeme kontrol grubu dışında % 2 oranında sırasıyla Betain hidroklorür (Aldrich A/S), Betafin ve Finnstim (Finsugar Bioproducts) ilave edilmiştir. Toplam 98 gün süren yemleme deneyleri sonunda balıklar, Deney grubu I (Kontrol) de 33.11 gram, Deney Grubu II (Betain hidroklorür) de 39.23 gram, Deney Grubu III (Betafin) de 38.55 gram ve Deney Grubu IV (Finnstim) de 39.01 gram canlı ağırlığa ulaşmışlardır. 14 günlük 7 periyodda saptanan canlı ağırlık artışı, yem tüketimi, spesifik büyüme hızı ve mortaliteye göre, en iyi gelişmenin deney grubu II (Betain hidroklorür) ve Deney Grubu IV (Finnstim)1 de olduğu, bu gruplardaki yemden yararlanma oranın sırasıyla 1.18 ve 1.19, spesifik büyüme hızının ise aynı sonuçla 2.82 olduğu görülmüş,ancak mortalite deney grubu IV (Finnstim) 'de (% 0.23) en düşük düzeyde bulunmuştur. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre başta Finnstim olmak üzere cezbedici maddelerin Gökkuşağı alabalığı diyetlerinde % 2 oranında kullanılmasının canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanmayı pozitif yönde etkilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study Rainbow trout (Salmo gairdneri,R. ) fed on a starter feed supplemented with Betain were investigated in terms of live weight increment, specific growth rate and the effect of Betain on the mortality. Feeding trials was carried out at the Sapanca Inland waters Products, Research and Experiment Unite of the school of Aquatic Products Istanbul University. The fish weighted a mean value of 2.46 g. at the beginning of the experiment were placed into 8 tanks, each of which was 445 I, in the way each tank included 125 fishes. Four experimental groups included a control, each of which had two replicates, were set up. After the determination of the amount of nutrients and energy level the feed of the experimental groups II, III and Iv were supplemented with 2 % of Betain Hydrocloride (Aldrich A/S), Betafin and Finnstim (FÎnsugar Bioproducts), respectively at the end of experimental period of 98 days the fish live weights in group I (Control), group II (Betain hydrocloride), group III (Betafin) and group IV (Finnstim) were found 31.11 g, 39.23 g, 38.55 g and 39.01 g, respectively. Considered the live weight increment, feed consumption spesific growth rate and mortality, the best results of growth were found in the group II and IV with 1.18 and 1.19 of feed efficiency ratio, respectively. Spesific growth rate was calculated as 2.82 for both groups, while mortality rate was found the lowest in the group IV.Acording to the results, using the attractants, mainly Finnstim at the percentage of 2 % in the Rainbow trout diets led to the increase of live weight and had a positive effect on the feed efficiency.