Yünlü dokuma kumaşların sürtünme özelliklerinin incelenmesi
Investigation on friction properties of woven woollen fabrics
  1. Tez No: 252417
  2. Yazar: MELEK GÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ÇİĞDEM GÜRSOY, YRD. DOÇ. DR. İLKER MURAT KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Kumaş tutumu insanda oluşan sübjektif bir algıdır ve bu algıyı objektif bir şekilde ölçebilecek alternatif bir sistem günümüze kadar geliştirilmemiştir.Yüzey sürtünme özellikleri ve kumaş tutumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Tek çeşit iplikten, farklı örgülerde ve değişen atkı sıklıklarında dokunmuş dokuma kumaşların yüzey sürtünme katsayıları ölçülmüştür.Atkı sıklığının, desenin ve atkı-çözgü yönünün sürtünme katsayısına etkisini görmek için bir sürtünme düzeneği hazırlanmış ve deneyler farklı ön kuvvetler altında gerçekleştirilmiştir. Sürtünme ölçüm cihazı için uygun ölçüm ucu malzemesi, çap ve ölçüm hızı belirlenmiştir.Atkı sıklığının artmasıyla sürtünme katsayısının arttığı görülmüştür. Sürtünme katsayısı, birim alandaki bağlantı sayısının artışı ile yükselmiştir. Bütün kumaşlarda aynı iplik kullanıldığı için, atkı ve çözgü yönünde sürtünme katsayılarında belirgin bir fark görülmemiştir. Kumaşların sürtünme davranışlarının Wilson modeli ile uyumlu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fabric hand is a subjective feeling and as to date there has not been an alternative objective system built to measure this subjective feeling.The relationship between fabric hand and surface friction on the textile fabric is considered and friction coefficient is measured for a set of textile fabrics which are made out of same type yarn but different in weft density and weave type.To determine the effect of weft density, weave type and weft-warp direction on the friction coefficient, a friction setup is designed and the experiments are realized under different preloads for all textile fabrics. For the measurement probe, diameter, material, and velocity of the probe are chosen properly.It is observed that coefficient of friction increases with weft density. The friction coefficient increases with the number of connection point per unit area. Since the same type yarn is used in all samples, no distinct difference is observed for friction coefficients between warp and weft direction. The results show that measured friction coefficients are compatible with the friction values obtained from Wilson model.