Mevcut betonarme bir yapının doğrusal olmayan yöntem kullanılarak performans seviyesinin belirlenmesi ve farklı zemin sınıfları için karşılaştırılması
Determination of the performance level of an existing reinforced concrete structure using pushover analysis and according to different soil types
  1. Tez No: 252416
  2. Yazar: GÖZDE SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PELİN GÜNDEŞ BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada performans kavramı çerçevesinde ?Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkında Yönetmelik 2007?de anlatılan doğrusal olmayan bir yöntem olan ?Artımsal Eşdeğer Deprem Yükü Yöntemi? kullanılarak yapı performasının belirlenmesi konu edilmiştir. DBYBHY 2007' de anlatılan performans kavramı ve seviyeleri, deprem hesabına ilişkin genel ilke ve kurallar, binaların deprem performansının değerlendirilmesi konusu, performans değerlendirme yöntemleri ve çalışmanın içeriği ana hatlarıyla tanımlanmıştır. Performans değerlendirme yöntemlerinden doğrusal elastik yöntem ve doğrusal elastik olmayan yöntem anlatılmıştır. Örnek bir okul binasının doğrusal olmayan statik itme analizi ile performans değerlendirmesi, performansın farklı zemin sınıflarına göre belirlenmesi ve yapı elemanları hasar durumları incelenmiştir. Sonuçlarda farklı zemin sınıflarına göre karşılaştırma yaptığımızda doğrusal olmayan statik itme analizi ile performans değerlendirmesi kapsamında, Z1'e göre belirlenen hasar durumunun Z2'ye göre belirlenen hasar durumundan daha az olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the performance level of an existing reinforced concrete structure is determined for different soil types. In the framework of the performance concept, the nonlinear ``Incremental Equivalent Earthquake Load Method?? is used. General information on the evaluation of the structural performance is presented and the performance concept, its relation to damage, the general principles and the modeling assumptions have been studied in detail. The linear elastic method is discussed. The determination of structure performance using nonlinear elastic method and the performance evaluation with push-over analysis have been described. The performance evaluation of a school building with nonlinear static push-over analysis, the determination of the performance level according to different soil types and the damage location and extent are investigated. Structure analysis results for different soil types have been compared and the observed damage is less in soil type Z1 which is respect to the soil type Z2.