Yalın maliyet muhasebesi sistemi tasarımı ve hücresel üretim ortamında bir uygulama
Lean accounting system design and a case study in cellular manufacturing environment
- Tez No: 252420
- Danışmanlar: PROF. DR. M. BÜLENT DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yalın üretim uygulamalarını konu alan teorik ve pratik çalı?malar incelendiğinde,yalın üretim sistemleri için yalın maliyet yönetim sistemi çalı?malarının yetersizliğidikkat çekmektedir. Çalı?mada yalın üretim uygulamalarını desteklemek, kararvericileri yalın üretime geçi?te güdülemek, birim ürün maliyetini doğruya yakınhesaplanmasını mümkün kılmak amacıyla bir yalın üretim maliyet yönetim sistemiyöntembilimi önerilmi?tir.Önerilen sisteme temel olu?turmak amacıyla yalın üretim ve maliyet muhasebesikonularında gerekli bilgi derlenmi?tir. Yalın üretim ilkeleri, değer ve değer akı?ıkavramları açıklanmı?, çekme sistemi ve hazırlık dü?ürme yakla?ımları tanıtılmı?tır.Maliyet muhasebesi ba?lığı altında, muhasebe kavramları tanımlanmı?, geleneksel veçağda? maliyetlendirme yöntemleri ve yalın üretime etkileri açıklanmı?tır. Özellikle,geleneksel maliyet muhasebe sistemlerinde maliyet akı?ı ve bu sistemlerini?letilmesinde kar?ıla?ılan problemler örneklerle tartı?ılmı?tır.Yalın maliyet muhasebesi konusundaki mevcut literatür ara?tırması sonucunda, yalınmuhasebe kavram ve ilkeleri, uygulama ve araçları, olgunluk seviyesi ve potansiyelba?arısızlık nedenleri derlenmi?tir. Yalın muhasebenin iki önemli aracı olan değerakı?ı maliyetlendirme ve nitelik maliyetlendirme yöntemlerinde maliyet akı?ıtanıtılmı? ve mevcut yalın muhasebe literatüründe eksik olduğu dü?ünülen, süreç içistok maliyetlendirme için bir yöntem önerilmi?tir.?ncelenen tüm yöntemler bütünle?tirilmesiyle, yalın üretim maliyet yönetim sistemiyöntembilimi olu?turulmu? ve detaylı açıklanmı?tır. Önerilen yöntembilim gerçeküretim ortamında, bir yalın üretim pilot hücresine odaklanarak örneklenmi? vesonuçlar tartı?ılmı?tır.
Özet (Çeviri)
-Contrary to intense research on lean manufacturing both theoretically and practically,literature on lean cost management system design for lean manufacturing is relativelysmall. In this study, a lean manufacturing cost management methodology is proposedto support lean initiatives, to motivate lean transformation and to facilitate accurateunit cost calculation.Lean manufacturing and cost accounting information is gathered to establish thenecessary foundation for the proposed system. Lean manufacturing principles, valueand value stream concepts, pull system and set-up time reduction approaches areintroduced. Cost concepts and both traditional and contemporary costing methods arepresented and effects on lean manufacturing are discussed.As a result of lean accounting literature survey, lean accounting concepts andprinciples, applications and tools, maturity path and potential causes of failure toimplement are gathered. Value stream costing and features and characteristicscosting tools are introduced and a work-in process costing method is proposed.Methods are integrated as a lean manufacturing cost management methodology andexplained in detail. Proposed methodology is illustrated through a lean pilot cell fromreal manufacturing environment and results are discussed.