Türk tipi gulet yatlarının formunun prizmatik katsayıya göre belirlenmesi
Creating a hull form for the gulets depending on the Cp
- Tez No: 252419
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDİ KÜKNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Teknolojisi Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, tekne dizaynında karşılaşılan en önemli sorunlardan biri olan, endaze çıkartılması işlenmiştir. Endaze oluşturulması zahmetli ve zaman alan bir işlemdir. Teknenin performansı teknenin endazesine bağlıdır, dolayısıyla endaze belirlenirken, performans kriterleri de göz önüne alınmalıdır. Performans kriterlerinin yanı sıra, tekne formunu oluşturan yüzeyin düzgünlüğünü sağlamak da uzun uğraş gerektiren iteratif bir işlemdir. Tasarım aşamasında karşılaşılan bu sorunları çözmek ve zaman kazanmak amacıyla boyutsuz katsayılar oluşturulmuştur. Bu katsayılar, teknenin su hattı boyu kullanılarak boyutlandırılır ve teknenin ofset tablosu oluşturulur. Bu katsayılar, her posta ve Cp değeri için tablolarda gösterilmiştir. Tabloları kullanarak, oluşturulan endazenin performansını tahmin etmek için bir takım denklemler çıkarılmaya çalışılmıştır. Tasarımcı, tasarıma başlarken hangi değerleri nasıl belirleyeceği sorusu ile karşılaşır, çıkarılan bu denklemler yardımı ile tekne performansını tahmin edebilir. Bu çalışmada, tasarımcının ön dizayn aşamasında karşılaşabileceği olası problemleri çözebilmesi için gereken bilgiler, oranlar ve bunun gibi yardımcı unsurlar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we try to solve the most important problem in boat design, which is how to create a hull form. Creating a hull form is a difficult and time consuming job. The performance of a boat depends on its hull form so when creating a hull form, the performance criteria should be considered. Beside the performance criteria, fairing the lines is also an iterative and time consuming job. To solve the problems experienced during the design process and to earn time non dimensional constants are formed. These constants are dimensionalised by using waterline length so offset of the hull form is formed. These constants are also shown in tables for every frame and for each Cp value. These tables are used to create the hull form and in order to guess the performance of the hull form, some ampirical formulas are obtained since the designer come across with the question about how to create a hull form. In this study, some basic information, constants, ratios and similar helpful factors are explained to solve the problems that the designer may come across during the preliminary design process.