Deprem kataloglarının tekdüzeliğinin risk değerlerine etkisi
- Tez No: 25243
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİR KOLÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada Batı Anadolu'nun 37.0CT-40.00" K. enlem ve )6,00°-28.50° D. boylamları ile sınırlı alanında 1900-1986 yılları arasında oluşan depremler gözönüne alınarak deprem riski saptanmıştır t Risk hesaplanırken deprem oluşum modeli olarak Poisson Hodeli ve Gumbel üç Değer Dağılımı kullanılmıştır, Ayrıca katalog verilerinin eksik olduğu gözönüne alınarak bir test uygulanmış ve deprem riski hesaplanmıştır. Deprem riski hesaplarında katalog verilerinin eksik rvlduğu varsayılarak değerlendirmenin daha yararlı olacağı çalışma sonuçlarından elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Earthquake risk is calculated for area limited by the 97. 00*-40. 00*N latitudes and 26.00*-28.S0* E longitudes in West Anatolia. The years between 1900 and 1.986 is used as an observat ion per iod. Poisson Model and Gurabel Extreme Value Distribution are used as an earthquake occurrence model to determine the risk values. Besides another test is also applied, considering the incompleteness of the catalog data. As a conclusion, we can propose that,, when calculating the earthquake risk for a certain area, it would be wise to assume thet the catalog data might be incomplete.