Ankara metropolitan alanda sağlık hizmetlerinin kullanılabilirliği
  1. Tez No: 25244
  2. Yazar: SIDIKA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEVFİK DİNÇER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 275
Özet
Sağlık temel bir insanlık hakkıdır ve çevreden, yaşam şeklinden, insan biyolojisinden ve sağlık hizmetleri sisteminden etkilenir. Sağlık hizmetleri sisteminin toplum sağlığına en fazla katkıyı sağlayabilmesi için, bu hizmetlerin herkes tarafından kullanılabilir olması gerekir. Çok boyutlu bir kavram olan kullanılabilirlik, kişilerin sağlık hizmetlerini kullanımını ve aldıkları hizmetten memnuniyetini olduğu kadar, bunları etkileyen faktörleri de içerir. Bir toplumdaki sağlık hizmetlerinin kullanılabilirliğini değerlendirmede, nüfusun çeşitli altgrupları tarafından hizmetlerin kullanımı incelenmelidir. Bu araştırmada, evhalkı anketi uygulanarak, Ankara metropoli tan alanda yaşayan halkın sağlık hizmetlerini kullanabilirliğinin, demografik ve sosyoekonomik özelliklerine göre fark gösterip göstermediği ve kullanılabilirlik sorunları incelenmiştir. Verilerin analizi sonucunda, sağlık hizmetlerinin kulanılabilirliğinde eşitsizlikler olduğu ve yıl içinde toplam doktora gitme sayısının en önemli belirleyicilerinin, kişilerin genel sağlık duru mu, belirli bir doktoru olup olmaması, işgöremezlik günleri sayısı, her hangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olup olmama durumu ve okuma-yazma durumu olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Health is a basic human right and it is affected by environment, life style, human biology, and health delivery system. In order to achieve maximum contribution of health delivery system to the community health, it is necessary that everybody has access to the system. Access is a multidimensional concept. It involves health services utilization and patient satisfaction as well as factors which affect them. In evaluating access to health services in a community, utilization of services must be analyzed in various subgroups of the population. In this study, whether access to health services of people who live in the metropolitan area of Ankara differs according to their demographic and socieconomic characteristics, and their access problems have been analyzed by household questionnaire. It has been found that inequities exist in access to health care in the area, and the major determinants of total doctor visits in the year are general health state, particular provider, disability days, health insurance and literacy.