Likya bölgesi deprem tarihi
The earthquake history of Lycian region
- Tez No: 669013
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKAN KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Akdeniz Uygarlıkları Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Akdeniz Yeni ve Yakınçağ Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Türkiye bir deprem ülkesidir. Topraklarının her bir köşesi, tarih boyunca sayısız depreme maruz kalmıştır. Bu topraklarda gerçekleşen pek çok deprem, ardında bıraktığı izler ile tabiatı ve üzerinde yaşayanların hayatlarını önemli ölçüde etkilemiştir. Jeolojik olarak dünyanın en aktif deprem bölgelerinden birinde yer alan Anadolu sahası, beşeri tarihi kadar jeolojik tarihi ile de yeryüzünün önemli coğrafyalarından birdir. Son yüzyıl içerisinde sosyal ve fen bilimleri alanlarında gerçekleşen devrimsel gelişmeler sayesinde, jeoloji bilimine ilişkin önemli bilgiler keşfedilmiştir. Bu kapsamda, gerek Anadolu'nun yazılı kaynaklarındaki eski dillerin çözülmesi ile ortaya çıkan veriler, gerekse modern teknoloji ile yer bilimlerinde ilerleme kaydedilmesi, geçmiş dönem depremlerinin araştırılmasını kolaylaştırmıştır. Deprem araştırmalarının başladığı XIX. yüzyıldan bu yana dünyanın çeşitli deprem bölgeleri için hazırlanan deprem kataloglarının benzerleri, Anadolu için de düzenlenmeye başlanmıştır. Bu çalışmalar dahilinde, Türkiye topraklarının tektonik tarihi için kaleme alınmış çok sayıda araştırma da bulunmaktadır. Diğer yandan, tarihsel veriler kullanılarak deprem kayıtlarının tespiti ve değerlendirilmesi ile asıl amaçlanan; inceleme alanının tarih boyunca yaşadığı tektonik olayları ve hakkındaki bilgileri ortaya çıkarmak, bölgenin aktif tektonik yapısının belirlenmesine katkı sağlamak ve gelecekte olası afetler için öngörüler oluşturmaktır. Bu çalışmada, Teke Yarımadası'nın yazılı tarihi boyunca gerçekleşen depremler birincil kaynaklar kullanılarak yorumlanmış ve modern araştırmalar ile karşılaştırarak değerlendirilmesi yapılmıştır. En eski kayıtlardan başlayarak XIX. yüzyıl sonuna kadar geniş bir kronoloji ile incelenen depremlerin, doğa ve insan arasındaki ilişki göz önüne alınarak tabiatın bu coğrafya üzerinde yaşayan topluluklara etkisi üzerinde durulmuştur. Bu aktarım sırasında bölge tarihine de değinilerek klasik anlatım kalıplarının dışına çıkarak doğa bilimlerinden yararlanılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Turkey is an earthquake country. Throughout its history, each corner of its territory subjected to countless earthquakes. Earthquakes that occurred in these lands brought significant changes in the nature and lives of those living on it. Located in one of the most active earthquake zones globally, the Anatolian is one of the significant region known with its impact on geological history and its human history. Thanks to the revolutionary developments in social and natural science in the last century, additional geologic information was discovered. In this context, both the data by decoding the old languages of Anatolian written resources and the advancement in earth sciences via modern technology facilitated historical earthquakes investigation process. Since the 19th century, when earthquake studies began, catalogs prepared for various world earthquake zones began to be also prepared for Anatolia zones. Within these studies, many kinds of research have been written for the tectonic history of Turkish territory. On the other hand, by using the determination and evaluation of earthquake records referred to historical data, the primary purpose of this study is; to reveal the tectonic events and information experienced throughout the history of the study area; to contribute to the determination of the active tectonic structure of the region, and to create calculations for possible future disasters. In this study, earthquakes that occurred throughout the Teke Peninsula's written history were interpreted by using primary sources and evaluated by comparing with modern research. Beginning with the oldest records until the end of the 19th century, Earthquakes were studied in a broad chronology, focusing on the effect of habitat on the communities living in this geography and by taking into account the interaction between nature and human beings.