Konutların yapım aşamasında kalite kontrole yönelik süreç analizi
Quality control analysis during housing construction process
- Tez No: 252435
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ARIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, konut inşaatlarının altyapı ve üstyapı aşamalarında kalite kontrolün sistematik ve objektif olarak yapılabilmesi amacıyla güncel olan tüm teknik şartnameler, standartlar, kitaplar ve pratik uygulayıcıların yayınlarını birleştirerek ortak kalite kontrol kriterleri belirlenmeye çalışılmış ve kalite kontrol süreçleri çizelge olarak gösterilmeye çalışılmıştır.Beş ana bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde kalite kontrol konusunun seçilme nedenleri açıklanmış, araştırma boyunca izlenecek çalışma yöntemleri ve elde edilmesi hedeflenen sonuçlar anlatılmıştır.İkinci bölümde kalite kontrol ile ilgili tanımlardan ve kalite kontrolün tarihsel gelişiminden söz edilmiş olup, inşaat sektöründe kalite kontrolün gerekliliği ve önemi açıklanmıştır.Üçüncü bölümde konut inşaatlarının altyapı aşamasında var olan tüm iş kalemleri ayrı ayrı ele alınarak kalite kontrol kriterleri derlenmiş ve her bir iş kalemine ait kalite kontrol çizelgesi şematik olarak gösterilmiştir.Dördüncü bölümde ise, konut inşaatlarının üst aşamasında var olan tüm iş kalemleri ayrı ayrı ele alınarak kalite kontrol kriterleri derlenmiş ve her bir iş kalemine ait kalite kontrol çizelgesi şematik olarak gösterilmiştir.Çalışmanın beşinci ve son bölümünde ise çalışmadan çıkarılan sonuçlar ve öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work, I try to show how this building was established in a systematic way and how it was designed with infrastructure and construction to emphasize its high quality. In addition, I try to combine all standarts, books and pratical things to find new quality control criterion.There are five basic parts. In the first part, I explain why quality control chosen first. Also, I explain how we can use work systems during the whole research and what our aims is.In the second part, I explain, the importance of quality control and the meaning of the quality control with the history of quality control.In the third part, it was explained in a detail way to emphasize the quality control constructions and the infrastructure to show high quality. Besides, I prepared quality control chart in a schematic way.In the fourth part, it was explained in a detail way to show the quality control constructions and the and construction to show high quality in detail way. Besides, I prepared quality control chart in a schematic way.In conclusion, there are the importance and the results of this work. Also, I arrange some suggestions about this topic.