UMTS Şebekesi'nde IP
IP in UMTS Network
- Tez No: 252484
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada; IP'nin iletim standardı olarak bir UMTS şebekesinin hangi bölümlerinde kullanıldığı, UMTS sisteminin ilk sürümünden günümüze kadar geliştirilen sürümlerinde, IP'nin kullanım alanının aşamalı olarak genişlemesi tüm yönleriyle incelenmiş, UMTS'te IP'nin genel iletim standardı olması üzerinde durulmuştur. UMTS sistemine ait son sürümlerde, OSI şebeke katmanında, tamamen IP tabanlı iletim yapılabilmesi olanaklı hale gelmiştir. UMTS Şebekesine eklenen IP Multimedya Altsistemi (IMS) ile birlikte, uçtan uca tamamen IP tabanlı iletim imkanı oluşmuş, buna bağlı olarak sabit şebekeler ile mobil şebekeler arasında sıkı bir bağ kurulmuştur. İdeal şebeke yapısı, tek bir şebeke üzerinden farklı türde hizmetlerin sunulabilmesi ve farklı tiplerde trafiğin taşınabilmesini olanaklı kılmaktadır. Mobil şebekeler ile sabit şebekeleri ortak bir yapıda buluşturmak, bu ideale erişmek için önemli bir aşamadır. Yakınsama olarak adlandırılan bu yapılanmaya örnek olarak TÜM-IP şebekesi verilebilir. Tezde, TÜM-IP şebekesine geçiş anlamında büyük öneme sahip olan, tamamen IP tabanlı bir UMTS sistemine ilişkin protokoller üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main subjects dwelled upon in this work are IP participation in UMTS system with detailed progress steps upon today while expanding the usage of IP and finally becoming of main transport protocol of UMTS system. In OSI layered model, IP can de adaptated as a native transport protocol in recent UMTS releases. In addition; during the process of UMTS subsequent releases, it is focused on that IP principles and protocols are used more widespread in UMTS network structure as a transport mechanism. It is possible that IP is the whole transport standart for UMTS network. Joining IMS network to UMTS, end to end IP-based UMTS system can be obtained. Fixed and mobile networks can converge thanks to this improvement. Ideal structure should support different types of traffic and services with same network. To reach this idea, it must be provided that mobile and fixed networks to be combined in one network. ALL-IP structure can be an example of this idea. In thesis, completely IP-based UMTS network is examined, which has much importance for fix-mobile convergence, and focused on IP related protocols that is used in UMTS especially.