Atık maddelerin yol insaatlarında temel malzemesi olarak kullanımı
Using waste materials as road base for road construction
- Tez No: 252486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zemin Mekaniği ve Geoteknik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu arastırmada amaç standardize edilmemis atık malzemelerin Türkiye'de yolinsaatlarında kullanılabilme ihtimalinin hem teknik açıdan, hem de çevresel açıdandegerlendirilmesidir. Bu çalısmada bilgisayar analizleri ve laboratuvar deneylerindenelde edilen bilgiler ısıgında genis kullanım alanları göz önüne alınarak çesitli atıkmalzemeler incelenmistir. Ömrünü tamamlamıs araç lastikleri, uçucu kül ve metalcürufu arastırmaya konu olacak atık malzemeler olarak belirlenmistir. Bu malzemelerüzerinde yapılan laboratuvar deneylerinin yanında metal cürufu için nümerik analiz vearazi uygulaması da yapılmıstır. Arastırmada seçilen atık malzemelerin dogruuygulama sartları altında yollarda temel olarak kullanılmasının çevresel herhangi birsoruna yol açmayacagı belirtilmistir. Sonuç olarak, göz önüne alınan sartlarda atıkmalzemelerin yollarda temel malzemesi olarak kullanımının uygun oldugubelirlenmistir.
Özet (Çeviri)
This research deals with the presentation of this project focusing more specifically onthe approach to assess both technical and environmental acceptability of the waste andout-of-technical-specifications-material to be used as an alternative material in the roadconstruction in Turkey. Waste tires, fly ash and metal slug were selected for thisinvestigation based on their wide use and information extracted from computer analysisand laboratory tests. Design parameters for roads constructed using discarded metalslug, waste tires and fly ash were presented based on laboratory model studies. Alsonumerical analysis and field performances were conducted for the metal slug. Theconclusion of this research supports that the selected waste materials as anenvironmentally acceptable base material in road constructions. Consequently, it isconcluded that the usage of waste materials as base material for road constructions ispossible for every aspect of this research.