Farklı çimentolarla üretilen betonlarda sülfat etkisi ve klorür geçirimliliği
Effects of cement type on the sulfate attack and chloride penetration
  1. Tez No: 252487
  2. Yazar: TOLGA ILICA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmada farklı bağlayıcı türlerinin betonun klorür geçirimliliğine, sülfat ve deniz suyu ortamında betonun dayanıklılığına etkisi incelenmiştir. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan C25, C30, C35 ve C40 dayanım sınıflarında farklı bağlayıcılar ile üretimler yapılmıştır. CEM I 42.5R, CEM III/A 32.5N, CEM III/A 42.5R ve SDÇ 32.5 çimentolarının yanı sıra CEM I 42.5R çimentosuna uçucu kül ikamesi ile de üretim yapılmıştır. Bu üretimlerde betonların kıvam değeri sabit tutulmuş ve bu amaç doğrultusunda su/bağlayıcı oranları değiştirilmiştir. Aynı dayanım ve kıvamda betonlar farklı çimento, dozaj ve su/bağlayıcı oranlarıyla üretilerek, piyasada kullanılan dayanım sınıflarının beton durabilitesi açısından incelenmiştir. Piyasada kullanıldığı gibi sadece dayanım sınıfı ve kıvam değerlerinin betonun dayanıklılık özellikleri açısından tanımlayıcı olmadığı, su/bağlayıcı oranı ve bağlayıcı türünün daha ön planda olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this experimental study was to investigate the effect of different types of cement on the resistance of concrete against chloride penetration, sulfate effect and sea water effect. Concrete specimens were produced at the most common strength classes as C25, C30, C35 and C40 by using different types of cement. The cement types CEM I 42.5R, CEM III/A 32.5N, CEM III/A 42.5R and SRC 32.5 and fly ash blended CEM I 42.5R were used to produce concrete specimens. The mixtures produced with variable water/binder ratios for to get the same slump values. As a result, the same strength classes were produced by different cements types, different w/b ratios and different dosages of cement. The strength and workability values are not sufficient to describe the durability properties of concrete. The w/b ratios and cement type are more effective parameters on the concrete?s durability properties.