Hasta yatak odalarında görsel konfor koşullarının örneklerle incelenmesi
Evaluation of patient rooms in terms of visual comfort conditions with examples
  1. Tez No: 252499
  2. Yazar: ELİF ÖZİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPİN KÖKNEL YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Hastaneler, hasta ile onun iyileşmesini sağlayacak doktor, uzman, hemşire ve donanımı buluşturan, diğer sağlık yapılarından farklı olarak bu iyileşme döneminde yatakta bakıma imkan sağlayacak mekanları içinde barındıran sağlık yapılarıdır.Başarılı bir tedavi için öncelikli olarak hastanın ve sağlık kuruluşu personelinin yapı içindeki konfor koşulları yeterli düzeyde sağlanmalıdır. Bu konfor koşullarından bir tanesi de görsel konfor koşullarıdır.Bu çalışmada hasta yatak odalarında görsel konfor koşullarının yeterli düzeyde sağlanabilmesi için (doğal ve yapma aydınlatmaya ilişkin) gereklilikler araştırılmış, iki farklı hasta yatak odasında bu koşulların sağlanıp sağlanamaması incelenmiş ve elde edilen veriler değerlendirilmiştir.1. Bölümde konuya genel bir giriş yapılmış, çalışmanın amacı belirtilmiştir.2. Bölümde hasta ve hastanelere ilişkin tanımlamalar verilip, hastanelerin çeşitleri ve bölümleri anlatılmıştır. Bunlara ek olarak hastane yapısında hasta yatak odalarının yeri, çeşitleri, kullanıcıları ve gereksinimleri hakkında bilgiler verilmiştir.3. Bölümde hasta yatak odalarında görsel konfor koşullarını sağlamak için doğal ve yapma aydınlatma sistemlerine ait gereklilikler belirtilmiştir.4. Bölümde belirli hastalıkların ve hastaların özelliklerine göre genel hasta yatak odalarının ihtiyaçlarına ek olarak, sağlanması gereken görsel konfor koşullarından bahsedilmiştir.5. Bölümde belirlenen iki hasta yatak odasında 3. bölümde sözü edilen gerekliliklerin sağlanıp sağlanamaması incelenmiş, değerlendirilmiş ve alternatif çözümler üretilmiştir.6. Bölümde ise konu ve araştırmalar ile ilgili değerlendirme ve sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Hospitals are such kind of institutions, other than similar types of facilities, which bring together the human factors such as doctors,nurses,technical experts and medical equipments of various kinds,they provide medical treatment with boarding possibilities.For the success of medical treatment process, securing the comfort of both the patient and the relevant medical personel should be the priority. Here, one of the comfort condition identifier is the visual comfort condition.In this study, the visual comfort conditions and adequate lighting needs (natural and artifical lighting) have been researched, and an evaluation has been made by measuring the lighting conditions of two different hospital patient rooms.In the first section, an introduction is presented and the aim of the research is described.In the second section, general descriptions about the patients and hospitals are given: Types of hospitals, their sections, the placing of patient rooms, and the requirements of various parties utilizing the patient rooms.In the third section, the requirements concerning natural and artifical lighting in order to provide means of visual comfort are mentioned.Fourth section, in addition to the third section,mentions some specific treatment requirements for specific illnesses in terms of visual comfort identifiers.The differences among the general visual comfort conditions and lighting needs are evaluated here.In the fifth section, the visual comfort requirements concerning lighting conditions at the first three secions are being tested in two different patient rooms from two different hospitals,and the findings are evaluated.In the sixth section general evaluation and findings are presented.