Kahramanmaraş bölgesi tatlısularındaki Mollusca türleri üzerine faunistik bir araştırma
A faunistic investigation on freshwater Mollusca species in Kahramanmaraş region
- Tez No: 252518
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş bölgesinde yer alan tatlısu molluskleri ve zoocoğrafik dağılışları incelenmiştir. Haziran 2008-Haziran 2009 tarihleri arasında toplam 18 akarsu, doğal göl ve baraj gölü lokalitelerinden örnek toplanmıştır.Araştırma bölgesinden; Prosobranchia altsınıfından 4 familyaya ait 7 tür (Theodoxus (Neritaea) anatolicus, Theodoxus (Theodoxus) syriacus, Valvata (Cincinna) piscinalis, Melanopsis preamorsa, Pseudamnicola sp., Belgrandiella sp., Bithynia phialensis); Pulmonata altsınıfından 5 familyaya ait 10 tür (Physa acuta, Galba truncatula, Radix labiata, Radix balthica , Planorbis planorbis, Gyraulus euphraticus, Gyraulus albus, Gyraulus piscinarum, Ancylus fluviatilis, Oxyloma elegans) olmak üzere toplam 17 Gastropoda türü tespit edilmiştir. Ayrıca Bivalvia sınıfına ait Venorida takımından 3 familyaya ait 5 tür (Dreissena caputlacus, Dreissena polymorpha polymorpha, Corbicula fluminalis, Sphaerium corneum, Pisidium casertanum); Unionoida takımından 1 familya ve bu familyaya ait 2 tür (Unio pictorum, Unio mancus eucirrus) olmak üzere toplam 7 tür tanımlanmıştır.Tanımlanan bütün Gastropoda ve Bivalvia türleri Kahramanmaraş ili içerisindeki akarsu, göl ve baraj gölleri için yeni kayıttır.
Özet (Çeviri)
In this study, freshwater molluscs of Kahramanmaraş region and their zoogeographic distribution were investigated. Eighteen freshwater localities such as rivers, natural lakes and dam lakes were researched from June 2008 to June 2009.İn the research area totally 7 Gastropoda species belong to 4 families of Prosobranchia subclasis (Theodoxus (Neritaea) anatolicus, Theodoxus (Theodoxus) syriacus, Valvata (Cincinna) piscinalis, Melanopsis preamorsa, Pseudamnicola sp., Belgrandiella sp., Bithynia phialensis) and totally 10 Gastropoda species belong to 5 families of pulmonata subclasis (Physa acuta, Galba truncatula, Radix labiata, Radix balthica , Planorbis planorbis, Gyraulus euphraticus, Gyraulus albus, Gyraulus piscinarum, Ancylus fluviatilis, Oxyloma elegans) were identified. In addition, Totally 5 species belong to 3 families of Bivalvia clasis (Dreissena caputlacus, Dreissena polymorpha polymorpha, Corbicula fluminalis, Sphaerium corneum, Pisidium casertanum) and 2 species belong to 1 family (Unio pictorum, Unio mancus eucirrus) were identified.All identified Gastropoda and Bivalvia species are new records for the Kahramanmaraş region.