Melas ve defne yaprağı karışımının yonca silajı yapımında kullanımı ve silaj kalitesi üzerine etkilerin araştırılması
Investigation on the use of molasses and laurus nobilis mixture in alfalfa silage and the effect on the silage uality
  1. Tez No: 252519
  2. Yazar: ALİ İHSAN ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DURMUŞ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Projede, suda çözünür karbonhidrat ve tanen bakımından zengin MELDEF (Melas-Defne yaprağı karışımı) nın, yonca(Medicago Sativa) silajı yapımında silaj katkı maddesi olarak kullanım olanakları araştırılmıştır. MELDEF, oluşan silajların kompozisyonuna, fermentasyon parametresine, in vitro gaz üretim parametrelerine, in vitro organik madde sindirim derecesine ve metabolik enerji içeriğine önemli derecede etki etmiştir. Kontrol grubuyla (% 0 MELDEF) karşılaştırıldığında, % 8 oranında MELDEF ilavesi yonca silajının amonyak içeriğini % 65 oranında, pH'sını ise % 26.3 oranında düşürmüştür. Kontrol grubuna göre, % 8 oranında MELDEF ilave edilen yonca silajının Fleig Skorları ise 6.92'den 89.5'e yükselmiştir.MELDEF, yonca silajının Metabolik Enerji (ME) ve Organik Madde Sindirim Derecesini (OMSD) üzerinde olumsuz etki etmiştir. Oluşan silajların ME değerleri 9.64 ile 10.86 MJ/kg kuru madde arasında değişmiştir. % 6 ile % 8 oranlarında MELDEF kullanılmasıyla elde edilen silajların ME içeriği kontrol grubuna göre sırasıyla, % 9.85 ile % 11.23 daha düşük bulunmuştur. Aynı şekilde % 6 ile % 8 oranlarında katılan silajın OMSD değeri ise % 9.88 ile % 11.28 daha düşük olarak belirlenmiştir.Sonuç olarak, yonca silajının kalitesini iyileştirmek için taze yonca materyaline % 8 oranında MELDEF katılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
In the current project MELDEF (molasses-Laurus nobilis mixtures) which is rich in water soluble carbohydrate and tannin, was used as a silage additive for alfalfa(Medicago Sativa) plant. MELDEF had a significant effect on the chemical composition, fermentation parameters, in vitro gas production parameters, in vitro organic matter digestibility and metabolisable energy content of alfalfa silage. Additioning of MELDEF at % 8 into alfalfa forage resulted in decrease in % 65 of the ammoia concentration and % 26.3 of pH compared with control grup (% 0 MELDEF) of alfalfa silage. Addition of MELDEF at % 8 into alfalfa forage resulted in increase in Fleig Scores from 6.92 to 89.5.MELDEF had a significant effect on the metabolisable energy (ME) and organic matter digestibility (OMSD) of alfalfa silage. The ME energy values of resultant alfalfa silage ranged from 9.64 to 10.86 MJ/kg dry matter. The ME contents of the silage obtained % 6 and 8 of MELDEF added silage were 9.85 ile 11.23 % lower than that for control respectively. The same trend was obtained for OMSD The OMSD values of silages obtained using % 6 and 8 of MELDEF were 9.88 OR 11.28 % lower than that for control.It can be concluded that, 8 % of MELDEF on fresh basis should be included into alfalfa forage to improve silage quality.