Sakız koyunlarında çoğuzluğa neden olan major genler üzerine bir çalışma
A study on the major genes whicih cause polimerity in chios
- Tez No: 252520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN ÖZKÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
FecB alleli koyunlarda döl verimi ile ilgili major genler arasında yer almaktadır. Son yıllarda moleküler genetik alanındaki ilerleme bazı özellikler için hayvanın değerlendirilmesinde doğrudan genlerin kullanılmasına izin vermektedir. Ancak hayvancılık açısından önemli çoğu özellik için bu durum henüz oldukça uzaktır. Hayvan ıslahının temelini oluşturan kantitatif genetik teorisi canlıların fenotipik ölçüm ve akrabalık ilişkilerinden yararlanılarak damızlık değerini tahmin eder. Bu çalışmada önemli gen kaynaklarımızdan Sakız koyununda bulunan bone morfogenetik protein reseptör-1B geni üzerinde tek nükleotit değişimi ile ortaya çıkan mutasyon araştırılmıştır. Sakız koyununun 6. kromozomu üzerinde bulunan BMPR-1B geni 8 ekzondan oluşup FecB alleli 4. ekzon üzerinde bulunan yaklaşık 190 baz çifti uzunluğunda bir bölgedir. Çoklu doğum özelliği olan Sakız koyununun bu özelliğin BMPR-1B genindeki FecB allelinin etkisiylemi gerçekleştiği bu çalışmanın temel hedefini oluşturmuştur. Bursa'da yetiştirilen 67 adet sakız koyun yapağı örnekleri Fenol kloroform yöntemi ile DNA izolasyonu yapılarak PZR yöntemi amplifiye edilmiştir. Görüntüleme işlemi ise agaroz jel elektroforezi yöntemi ile sağlanmıştır. Araştırılan 67 baş koyunda BMPR-1B geninde FecB alleline rastlanmamıştır.
Özet (Çeviri)
FecB allel takes place among major genes related wiht generation productivity. In recent years advance in the field of molecular genetic lets the usage of the genes directly in the evalation of the animal for some specialites. However this station is yet quite for away for most of the specialities which are important in terms of animal husbandry. The quantitavative genetic theory which forms the base of animal amendment estimates the value of animals that are kept for breeding by utilizing phenotipic measurement and kinship relationships. In this study the mutation that appears with single nucleotide variation on bone morphogenetic protein receptor-1B gene which exists in Chios one of our important gene resources has been studied. BMPR-1B gene that exists on the 6th cromosome of Chios consist of 8 exones, exist on the 4th exone and is about 190 bp in length. Chios has a feature of multiple bitrh. If this feature of Chios realized wiht the effect of FecB allel in BMPR-1B gene or not has formed the base of this study. The fleece wool samples taken from the 67 Chios raised in Bursa, have been amplified by DNA isolating with phenol cloroform method and by using forward and reverse primer with PCR method. Imaging process haws been obtained with agarose jel electrophoresis method. FecB allele hasn?t been found in the BMPR-1B gene of 67 sheep, that has been researched.