Kahramanmaraş ilinde karada yetiştiricilik yapan gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) işletmelerinin yapısal sorunlarının belirlenmesi ve çözüm önerileri
The determination structural problem and solution proposal of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) farms in Kahramanmaraş province
  1. Tez No: 252529
  2. Yazar: YASİN DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADİL AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışma; Kahramanmaraş ilinde karada yetiştiricilik yapan alabalık işletmelerinin üretim ünitelerindeki sorunları tespit etmek, işletmelerin karşılaştıkları yapısal sorunları belirleyerek elde edilecek bilgilere göre sektörün gelişmesini sağlayacak çözüm önerileri ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. İl genelinde karada Gökkuşağı alabalığı yetiştiriciliği yapan 17 işletme belirlenmiştir. Bunlardan 15'ine gidilerek tam sayım yöntemiyle anket çalışması yapılmış, işletmelerin mevcut durumları ve sorunları hakkında bilgiler toplanmıştır. Bu işletmelerde, havuzların yapımında kullanılan malzeme olarak işletmelerin 12'si (%80) beton, 2'si (%13) toprak, 1 (%7) işletmede taş+beton malzemesini kullandığı tespit edilmiştir. Betonarme havuzlara sahip işletmelerin 8'i (%53.3) havuzlarını dikdörtgen kesitli, 4'ü (%26.6) kanal+dikdörtgen kesitli, 1'ide (% 6.7) kare+dikdörtgen şeklinde planlamıştır. Çalışmada, beton havuzlarda ve beton su alma yapılarında çatlakların olduğu, havuz köşelerinde su sirkülâsyonunun olmadığı belirlenmiştir. Açık beton su alma kanalları ile su temin eden işletmelerde, su kaynağı ile havuz arasında ortalama 0.616 °C, kapalı sistem borular ile su temin eden işletmelerde ortalama 0.328°C suyun ısındığı tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, işletmelerin havuz yapı malzemesi olarak fiberglas tank ya da trapez kesitli beton kullanarak havuz inşa etmelerinin gerektiği, su alma kanalı olarak kapalı sistem boruların kullanımının daha avantajlı olduğu önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study; farming land in the province of Kahramanmaras in the production of the trout business units to identify their problems, structural problems faced by businesses identifying information to be obtained according to the sector will enable the development of solution proposals put forth was conducted. Rainbow trout farming land in provinces which 17 enterprises have been determined. The 15th survey to be made with full inventory methods, the current situation and problems of business information has been collected. These enterprises, as the materials used in the construction of the pool business in 12 patients (80%) concrete, 2 (13%) soil, 1 (7%) in the enterprise uses the stone + concrete materials have been identified. Reinforced concrete pool with businesses 8 (53.3%) of the rectangular pool, 4 (26.6%) channel + rectangular, 1'ide (6.7%) were planned rectangular frame +. In the study, concrete pools and cracks in concrete water intake structure is a pool of water in the corner circulation not been determined. Open concrete channels and water supply water intake in the business, with a pool of water supply on average between 0616 ° C, closed system of pipes and water supply enterprises in the 0328 ° C average warming of water that have been identified. As a result of work of enterprises of building materials as fiberglass pool or tank by using the trapezoidal concrete pools should built, water intake channel, closed system of pipes found in the proposal was more advantageous to use.