Tekstil fabrikalarında çalışan kişilerde gürültünün tükürükteki total sialik asit, ksantin oksidaz, adenozin deaminaz, malondialdehit, nitrik oksit, arginaz ve ornitin değerlerine etkisinin araştırılması
The investigation of the effects of noise on total sialic acid, xanthine oxidase, adenosine deaminase, malondialdehyde, nitric oxide, arginase and ornithine levels in salivary on the people working in textile factories
  1. Tez No: 252530
  2. Yazar: FİRDEVS NİLGÜN KOCALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE KURTUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, sürekli gürültüye maruz kalınan işyerlerinden biri olan tekstil fabrikalarında çalışan kişilerde gürültünün tükürük total sialik asit (TSA), ksantin oksidaz (XO), adenozin deaminaz (ADA), malondialdehit (MDA), nitrik oksit (NO), arginaz ve ornitin düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmada yer alan kişilerin hepsi erkek olmak üzere, 21 kişilik sağlıklı kontrol grubu ile 30 dokuma bölümü (Grup I), 23 iplik bölümü (Grup II) işçilerinden işe hem giriş, hem de çıkış saatlarında alınan tükürük örneklerinde bu parametreler ölçülerek karşılaştırılmıştır.İplik ve dokuma bölümlerinden oluşan tekstil gürültü grubunda (Grup III) ve Grup II'de ölçülen parametrelerin tükürük değerleri kontrol grubundan (Grup IV) yüksek olup; aradaki farklar arginaz ve ornitin dışında istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.Grup I'de ise arginaz dışında ölçülen parametrelerin tükürük değerleri kontrol grubundan yüksek olup; aradaki farklar NO, arginaz ve ornitin dışında istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.Grup III'te sekiz saatlik çalışma sonrasında başlangıç saatine göre NO değerlerinin azaldığı, diğer parametrelerin ise yükseldiği tespit edilmiş olup; aradaki farklar TSA, arginaz ve ornitin dışında istatistiksel olarak önemli bulunmuştur.Sonuçta, bu çalışmada tekstil gürültü gruplarında ölçülen bazı parametrelerin tükürük düzeylerinin etkilendiği görülmüştür. Ancak bu verilerin gürültünün insan sağlığına olan etkilerinin değerlendirilmesinde kullanılabilmesi için ilgili çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated the effects of noise on total sialic acid (TSA), xanthine oxidase (XO), adenosine deaminase (ADA), malondialdehyde (MDA), nitric oxide (NO), arginase and ornithine levels in salivary on the workers exposed to continual noise in textile factories. These parameters were measured in salivary samples obtained from the control group of 21 healthy persons and 30 workers from weaving department (Group I), 23 workers from yarn department (Group II), consisting of only men persons, at entrance/exit time, and the results were compared.The values of the parameters measured in salivary were higher in Group II and textile noise group (Group III) consisting of yarn and weaving department workers than the control group (Group IV). The differences were found statistically significant except for arginase and ornithine.The salivary values of the measured parameters, excluding arginase, in Group I were higher than the control group. The differences were found statistically significant except for NO, arginase and ornithine.It was found, after eight hours working, the NO values were decreasing and the other parameters were increasing when compared with entrance/exit time values in the Group III. The differences were found statistically significant except for TSA, arginase and ornithine.As a result, it was observed that the levels of some parameters measured in salivary were influenced in the textile noise groups. However in order to use these data in evaluating the effects of noise on human health, the data obtained from this study needs to be supported by further studies.