TiO2 tabanlı doğal boyar maddeli güneş pili yapımı
Fabrication of TiO2 based dye-sensitized solar cell with natural dyes
  1. Tez No: 252537
  2. Yazar: SANİYE TEKEREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT ALVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında, bitkilerden elde edilen doğal boyar maddeler kullanılarak Boyar Maddeli Güneş Pili (BMGP) elde edildi. Doğal boyar maddesi olarak urmududu (Morus nigra), siyah ahududu (Rubus ideaus), böğürtlen (Rubus fruticosus), Afrika bamyası (Hibiscus sabdariffa L.), mor havuç (Daucuscarota L.) ve urmududu, ahududu, böğürtlen karışımından elde edilen meyve suları kullanıldı. Altlık olarak kullanılan SnO2:F kaplı camlar kimyasal püskürtme yöntemi ile elde edildi. SnO2:F kaplı camlar üzerine oluşturulan TiO2 filmler sıvama yöntemi ile elde edildi. Pil yapımında karşıt elektrot olarak hem platin hem de karbon kullanıldı. Elektrolit sıvısı KI, I2 ve etilen glikol çözeltisi ile hazırlandı. Pillerin akım-gerilim (I-V) karakteristiği açık güneşli havada haziran?temmuz aylarında Kahramanmaraş'ta saat 12:00-13:00 arasında gerçekleştirildi. I-V ölçümlerinden elde edilen grafik yardımıyla BMGP'nin verimi hesaplandı. Elde edilen güneş pilleri arasında en yüksek verimliliğe mor havuç suyu ile yapılan pilde rastlandı ( ? =%2,48).
Özet (Çeviri)
In this study, dye sensitized solar cell (DSSC) are fabricated by using natural dyes extracted from plants. Black mulberry (Morus nigra), blackraspberry (Rubus İdeaus), blackberry (Rubus fruticosus), Rosella (Hibiscus sabdariffa L.), black carrot (Daucuscarota L.) and mixture of black mulberry, black raspberry and blackberry are used as natural dyes. SnO2:F coated glasses used substrates are obtained by using chemical spray pyrolysis technique. TiO2 porus films are obtained on the conductive SnO2:F glass substrate by screen printing technique. In the cell assemble platinum and carbon coated electrode are used as a counter electrode. The electrode solution is a mixture of KI, I2 and ethylene glycol solution. The current?voltage characteristic of cells have been carried out on sunny days of june?july between 12-13 pm in Kahramanmaraş. The efficiencies of DSSC are obtained by using the graphs obtained from I-V measurements. The best solar energy conversion efficiency amoung the fabricated cells was obtained by black carrot juice dye ( ? =%2,48).