Tarımsal sanayi işletmelerinin ziraat fakülteleriyle ilişki ve işbirliğinin belirlenmesi ve geliştirilme olanakları: Kahramanmaraş örneği
Determination the level of relationship-cooperation between the agricultural faculties and the agricultural industry and improvement possibilities: Sample of Kahramanmaras
  1. Tez No: 252546
  2. Yazar: REMZİ UĞUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMET BOZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ziraat, Economics, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada Kahramanmaraş ilinde faaliyet gösteren tarımsal sanayi işletmelerinin Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi ile ilişki ve işbirliği düzeyi ile KSÜ Ziraat Fakültesinden beklentileri ortaya konulmuştur. Araştırmanın temel veritabanını Kahramanmaraş'ta faaliyet gösteren tarımsal sanayi işletmelerinden 45 adet işletme ile yapılan anketler sonucu elde edilen veriler oluşturmaktadır. Bu çalışmada tarımsal sanayi işletmelerinin KSÜ Ziraat Fakültesi ile işbirliğinin oldukça düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Kahramanmaraş'taki tarımsal sanayi işletmeleri ile KSÜ Ziraat Fakültesi arasındaki ilişki ve işbirliğinin düşük olması, beraber proje yürütme durumuna da etki etmiştir. Fakat bu çalışmadan Kahramanmaraş'ta KSÜ Ziraat Fakültesi-Tarımsal Sanayi İşletmeleri işbirliğinin geliştirilebileceği önemli bir potansiyelin bulunduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the level of relation and cooperation between agricultural industry companies and Kahramanmaras Sutcu Imam University Agricultural Faculty in Kahramanmaraş and expectation of the agricultural companies from the KSU Agricultural Faculty were taken into consideration. The base data of this study consisted the results of the questionmaire perfect in 45 agricultural industry companies and firms active in Kahramanmaraş. In this study, it was concluded that current level of relation and cooperation between agricultural industry companies and KSU Agricultural Faculty is quite low. This situation displays that level of relation and cooperation between agricultural industry companies and KSU Agricultural Faculty in Kahramanmaraş was weak that this weakness also have been effecting collective project performance. This study displays that Kahramanmaraş region has a remarkable potantial for establishment of stable relationship and cooperation between agricultural industry companies and KSU Agricultural Faculty relationship and cooperation.