Şanlıurfa ili pamuğa dayalı sanayi işletmelerinin durum analizi
Analysis of cutton-based industry in Sanliurfa
- Tez No: 343266
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİYE ÖZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Ziraat, Economics, Textile and Textile Engineering, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Şanlıurfa ili Merkez ve ilçelerinde bulunan pamuğa dayalı sanayilerin yapısal durumları, sorunları ve gelecek planları analiz edilmiştir. Araştırmanın amacına göre bu sektörde bulunan 146 işletmeye tam sayım yöntemine göre anket uygulanmıştır. Tarıma dayalı sanayi işletmelerinde verilerin toplanması anket yöntemi ile işletmelerin analizi sonucu belirlenen değerler, sektörler itibariyle ve işletmeler ortalaması şeklinde ortaya konmuştur. İşletmelerin kuruluş yerleri, idari, mali, teknik, ticari durumları; yatırım finansman ve kredi işlevleri ortaya konulmuştur. İşletmelerde çalışan personel sayıları, eğitim ve ücret düzeyleri, işletme organizasyonları, üretim teknolojileri, internet sitesi sahipliliği gibi bilgiler işletme kayıtları ve görüşmelerden yararlanılarak elde edilmiştir. Araştırmada; inceleme alanında yeterli ve kaliteli hammadde temininde zorluklar yaşanmamak (%91) olduğu belirlenmiştir. Elektrik kesintisi, bürokrasi, kalifiye işgücü bulma gibi sorunlar başlıca şikayet konularıdır. Yaşanılan finansal sorunlardan dolayı kredi kullanım oranı yüksektir (%69). Pazarda fiyat konusunda yoğun rekabet yaşanmaktadır. İhracat yapan işletmelerin oranı %10?dur. Profesyonel yönetici istihdam eden şirketlerin oranı oldukça düşüktür (13.69). Sektörde örgütlenme sorunu olduğundan dolayı pazarlamada borsa ajanlarının etkisi büyüktür (%36.30) ANAHTAR KELİMELER: Şanlıurfa, pamuk sanayi, örgütlenme, hammadde, pazarlama
Özet (Çeviri)
In this study, cotton - based industries in the towns of the province of Şanlıurfa Central and structural conditions, problems and plans for the future are analyzed. According to the purpose of the research in this sector, according to the method of complete enumeration from business 146 completed the questionnaire. Agriculture Based Industry enterprises result of analysis of the data collected with questionnaire method of enterprises specified values, in the form of sectors and businesses were average. Locations in enterprises, administrative, financial, technical, commercial,stiuations, investment financial and loan functions of have been introduced. Staff numbers working in enterprises, education and wage levels, business organizations, production technologies, web site information, such as business records and interviews are obtained from ownership. Research results of the study area not experienced difficulties in supply of adequate and high quality raw materials (91%). Power outage, the bureaucracy, mainly complaints are subjects of problems such as finding skilled workforce. Financial problems experienced in the use of credit due to a high rate (69). Experiencing intense competition in the market price. Enterprises engaged in the export value for is 10%. The proportion of companies that employ professional managers is quite low (13.69). Marketing, market agents have a significant impact in the sector because it is the problem of association (36.30%). KEY WORDS: Sanliurfa, cotton industry, organization, raw materials, marketing