Yeni fenolik aldoksim ve metal komplekslerinin sentezi, spektroskopik özelliklerinin incelenmesi
Synthesis and spectroscopic properties of a new phenolic aldoxime and its metal complexes
  1. Tez No: 252547
  2. Yazar: BEYZA TORAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜKERREM KURTOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada yeni bir fenolik oksim olan 2-[(E)-(hidroksimino)met,l]-4-[(E)-(4-nitrofenil)diazenil]fenol pxoxH2, 2-hidroksi-5-[(4-itrofenil)diazenil]benzaldehid, (px)(1) ve hidroksilamin hidroklorür reaksiyonu ile sentezlenmiştir. pxoxH2 (2) kompleksleri mangan(II) klorür, kobalt (II) klorür, nikel (II) klorür, bakır(II) klorür, çinko(II) klorür, kadmiyum (II) klorür ve civa (II) klorür tuzları ile elde edilmiştir. [Mn(pxoxH)2(H2O)2].H2O (3), [Co(pxoxH)2(H2O)2].4H2O (4) [Ni(pxoxH)2(H2O)2].2H2O(5), [Cu(pxoxH)2].H2O (6), [Zn(pxoxH)2].6H2O (7), [Cd(pxoxH)2(H2O)2].H2O (8) ve [Hg(pxoxH)2] (9) kompleksleri, elementel analiz (C, H, N), IR spektroskopisi, elektronik, spektral ve analitik gibi farklı teknikler kullanılarak yapıları karakterize edilmiştir. Ayrıca pxoxH2 (2) ligandının 1H-NMR spektrumu alınarak yapısının aydınlatılmasında kullanılmıştır. Yapı çalışmaları neticesinde elde edilen değerlere göre fenolik oksim ligandının mononükleer Mn(II), Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II) ve Hg(II) komplekslerinin metal/ligand oranı 1:2 şeklinde olduğu tespit edilmiştir. Diğer taraftan ligandın N (C=N-OH) ve O (ph-OH) atomları üzerinden metal iyonlarına koordine olduğu anlaşılmıştır. Ligand ve metal komplekslerinin genotoksik potansiyelleri Salmonella Typhimurium mikrozom test sistemi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present study, a new phenolic oxime ligand, 2-[(E)-(hydroximino)metyl]-4-[(E)-(4-nitrophenyl)diazenyl]phenol pxoxH2 has been synthesised by the reaction of 2-hydroxy-5-[(4-nitrophenyl)diazenil]benzaldehyde, (px)(1) and hydroxylamine hydrochloride. The metal complexes of pxoxH2 (2) phenolic oxime ligand with nickel (II) chloride, copper (II) chloride, cobalt (II) chloride, zinc (II) chloride, manganese (II) chloride and mercury (II) chloride salts have been obtained. The ligand and its metal complexes, [Mn(pxoxH)2(H2O)2].H2O (3), [Co(pxoxH)2(H2O)2].4H2O (4), [Ni(pxoxH)2(H2O)2].2H2O (5), [Cu(pxoxH)2].H2O (6), [Zn(pxoxH)2].6H2O (7), [Cd(pxoxH)2(H2O)2].H2O (8) and Hg(pxoxH)2 (9) have been characterized by several spectral and analytic techniques using elemental analyses (C, H, N), IR spectra and electronic spectra. The 1H NMR spectrum of the pxoxH2 ligand was also recorded. Construction work for a result obtained by phenolic oxime ligand mononuclear Mn(II), Co(II), Ni(II), Cu(II), Zn(II), Cd(II) and Hg(II) complexes of the metal / ligand ratio have been found to be in the form of 1:2. On the other hand, the N (C = N-OH) and O (ph-OH) atoms of the ligand are understood to be coordinated through the metal ions. The genotoxic potentials of the ligand and its metal complexes were evaluated with Salmonella Typhimurium microzom test system.