Kahramanmaraş merkez ilçede aralıksız kurak ve yağışlı geçen gün olasılıklarının stokastik yöntemle belirlenmesi
Determination of probabilitiy of the continuous dry and wet days for Kahramanmaraş center using stochastic method
  1. Tez No: 252549
  2. Yazar: HARİKA KAYIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞATAY TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Yapılan bu çalışmada, K.Maraş ilinde kış, ilkbahar, yaz ve sonbahar mevsimlerinde aralıksız kurak veya yağışlı geçen günlerin saptanması amaçlanmıştır. Çalışmada uzun yıllık yağış verilerine gerek duyulmaktadır. Ancak bölge meteoroloji istasyonlarındaki yağış kayıtlarının sınırlı olması, hesaplanmış yapay uzun yıllık verilerin üretilmesini gerekli kılmaktadır. Yapılan çalışmada yapay verileri üretmek için stokastik yöntem seçilmiş ve bu yönde bir model oluşturulmuştur. Bu amaç için bölgede en uzun yağış kayıtlarına sahip olan K.Maraş Meteoroloji İstasyonuna ilişkin veriler kullanılmıştır.Bu çalışmada 2,5 mm'den daha az yağış alan günler kurak, 2,5 mm ve daha fazla yağış alan günler yağışlı olarak değerlendirilmiştir.Kullanılan model yalnızca 3 parametreye gerek göstermektedir. Bu parametreler; k=1 için gözlem verilerinden hesaplanan otokorelasyon katsayısı (q), bir günü yağışlı ve kurak geçme olasılığı (Pj(1)) ve şekil katsayısı ( )'dır.Modelle hesaplanan olasılıklar ile gözlenen günlük yağış verilerinden elde edilen gözlenmiş olasılıklar arasında uyumu test etmek için X2 testinden yararlanılmıştır. Test sonucuna göre hesaplanmış olasılıklar ile gözlenen olasılıklar arasında iyi bir uyum olduğu ve önemli farklılıkların bulunmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was the estimation of dry or wet days, during winter, spring, summer and autumn in the K.Maraş. There was a need of rain fall data for a long period. However, limitation of these data in the regional meteorological stations obligate development of a model for generating of artificial long term data. For this purpose a stochastic method was selected in the study Climatic data of K.Maraş Meteorological Station which has data for the longest period were utilized.Days with rain fall amount less than 2,5 mm were defined as dry and of the others (with rain amount more than 2,5 mm) as wet.The model requires three parameters. These parameters are; autocorrelation coefficient (q) computed from observed data, probability of a day that is dr yor wet (Pj(1)) and shape cofficient ( ).For comparison of computed and observed probablities X2 test was used and a strong correlation between them was found.