%100 pamuklu ipliklerden yapilmiş örme kumaşlarda may dönmesinin incelenmesi ve önleme yöntemleri üzerine bir araştirma
An investigation of spirality of the knitted fabrics made of 100% cotton yarn and prevention methods
- Tez No: 252548
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmada Süprem yuvarlak örgü kumaşlarda may dönmesine iplik sevk ve kontrol tertibatı sıra sayısı(furnisör) ve relakse işlemlerinin etkileri araştırılmıştır. Çalışmada çift ve tek furnisör sıralı makinelerde; %100 pamuk Ne 30/1 open-end, penye Z büküm, penye S büküm ve karde Z büküm iplikler kullanılarak farklı metrekare ağırlıklarda toplam 24 farklı kumaş numunesi test edilmiştir. Kumaş numuneleri; kuru relakse, yaş relakse, yıkama relaksesi ve boyama sonrasında aynı işlemler tekrarlanmak üzere toplam 22 noktada teste tabi tutularak göstermiş oldukları davranışlar analiz edilmiştir. Kumaşlar relakse oldukça may dönmesinin arttığı gözlemlenmiştir. Her relakse aşamasından sonra kumaşların sıra ve çubuk sıklığı, ilmek iplik uzunluğu ve metrekare ağırlık değerleri tespit edilerek bu değerler arasında ilmek iplik uzunluğunun may dönmesini en çok etkileyen değer olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca may dönmesinin ölçülmesinde açısal, köşegenel, ve giysi örnekleme metotlarının kullanıldığı çalışmada, işletme ortamında en hızlı ve en doğru sonuca ulaştıracak olan yöntemin giysi örnekleme metodu olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of yarn type, yarn feeding systems and processes of relaxation on spirality of single jersey circular knitted fabrics were investigated. In this study, 24 different various weights of sample fabrics were knitted on two different knitting machines with single and double layered yarn feeding systems by using 30/1 Ne open-end, Z twist combed, S twist combed and Z twist carded of 100% cotton yarns. All fabric samples after dry relaxation, wet relaxation, washing relaxation and dying were tested at total 22 points to examine their behaviors. Spirality degree increased in the relaxed fabrics. After each relaxation stage, course and wale density, loop yarn length and square meter weights of knitted fabrics were measured and among them the loop yarn length was found to be the most influence on the spirality. Moreover in the study of spirality measurement was measured by three different methods: angular, diagonal and clothing illustration methods and clothing illustration method determined to reach the fastest and most accurate results.