Bazı humik, fulvik ve amino asit içerikli maddelerin sera marul (Lactuva sativa L. var. Longifolia cv. Bitez F1) üretiminde verim ve bitki gelişimi üzerine etkilerinin belirlenmesi
Determination of the effect of some humic, fulvic and amino acid content substances on yield and growth in greenhouse lettuce ((Lactuva sativa L.var. Longifolia cv. Bitez F1) production
- Tez No: 252562
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERMİN AKINCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Ziraat, Biology, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
Çalışmada marul (Lactuva sativa L.var. longifolia cv. Bitez F1) bitkisinin verimi ve gelişimi üzerine humik asiti, fulvik asit ve amino asit içerikli Nidoplant, Nidominhumat, Lombrico, K-humell, Kal gübrelerinin etkileri 15-15-15 kompoze günbreli ve gübresiz (kontrol) ortamlarda yetiştirilen bitkilerle karşılaştırılmıştır.Bitki boyunda Lombrico; baş çapında K-humell; baş oluşturma oranında Lombrico, Nidoplant ve Nidominhumat; tüketilebilir yaprak ağırlığında Lombrico, Nidoplant ve Nidominhumat; yaprak kuru ağırlığında Nidoplant ve Nidominhumat; kök boyunda Nidoplant; kök yaş ve kuru ağırlığında Nidoplant; yaprak eninde Nidoplant; yaprak boyunda Nidoplant ve Nidominhumat; yaprak sayısında Lombrico; klorofil miktarında Nidominhumat en başarılı uygulamalar olmuştur. Tüm organik içerikli gübrelerin 15-15-15 gübreli ve gübresiz uygulamalara göre marul bitki gelişimi ve verimini artırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The effects of organik fertilizers of humic acids (Lactuca sativa L. var. longifolia cv. Bitez F1 ) growth and yield were compared to the lettuce plants grown with composite fertilizer as control.The most succesful treatments were; in plant height Lombrico, in head diameter K-humell, in head create ratio Lombrico, Nidoplant and Nidominhumat, in eatable leaf weight Lomrico, Nidominhumat and Nidoplant in leaf dry weight Nidoplant and Nidominhumat, in root length Nidoplant and Nidominhumat, in leaf number Lombrico, in chlorophyll content Nidominhumat.According to the results, the organic content fertilizers had higher values for all traits when compared to control and 15-15-15 compose fertilizer.