Doğal gaz SCADA otomasyon uygulamalarında ana kontrol merkezi ile haberleşmeyi sağlayan SCADA - otomasyon sistemlerinin; Cicode Scada ve PLC programlarındaki mevcut parametreler yardımı ile bilgisayar destekli yeni arayüzler oluşturulması
Natural gas SCADA automatıon applications with the main control center provides communications to the scada - automation systems; Cicode SCADA and PLC in program assistance available parameters interface creation with new computer aided
  1. Tez No: 252561
  2. Yazar: GÖKMEN SALĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KEMAL KIYMIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Günümüz koşullarında geniş bir uygulama alanı olan SCADA sistemi şebekenin işletilmesini son derece emniyetli ve verimli bir şekilde desteklerken, bakımını da optimize ederek kolaylaştırır. Sistemin temel fonksiyonu, çelik hat üzerinde kurulmuş olan istasyonları gözlemek, tüm verileri anında Ana Kontrol Merkezi'ne iletmektir. Bu sayede, çok sayıda istasyon Ana Kontrol Merkezinden gözlenmekte ve istenmeyen durumlar karşısında kısa zamanda etkin önlemler alınarak, yerinde müdahaleler gerçekleştirilmektedir. Ancak SCADA sisteminde kullanılan menülerin anlaşılabilir olmamasından dolayı etkin ve verimli kullanılamadığı ve istenmeyen durumlar karşısında kısa zamanda etkin önlemler alınamadığı, yerinde müdahaleler gerçekleştirilemediği tespit edilmiştir.Bu çalışmada doğal gaz sektöründe mevcut SCADA uygulamalarında ortaya çıkan problemler ele alınarak örnek bir proje gerçekleştirilmiştir. Doğal gaz SCADA sistemi ayrıntılı incelenmiş ve gerekli düzenlemeler yapılarak SCADA sistemlerinin daha anlaşılabilir olması sağlanmıştır. Sonuç olarak, iyi bir donanım gerçekten iyi seçilmiş ve tasarlanmış yazılımlarla birleştirildiğinde hem verim olarak yüksek hem de maliyet olarak düşük sistemler ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Scada systems that have wide application, ensure safe and efficient support for the network while facilitating maintenance by optimization. Basic function of the system is to monitor the stations which are installed on steel lines and transmit data to master control system. This enables great numbers of stations to be monitored and undesirable cases could be avoided by suitable intervention. Unfortunately there are many cases where Scada systems have non-user friendly menus that cannot be used efficiently and effectively which hinders suitable precautions and intervention in case of undersirable cases. This model study approached current problems that natural gas sector encounter in Scada applications. Scada systems utilized in the natural gas sector have been thoroughly studied and necessary improvements have been made for user-friendliness. In conclusion it is clear that a desirable hardware integrated with felicitous and suitably developed software ensure economic and efficient systems.