Kahramanmaraş yöresinde doğal radyoaktivitenin tayini
Determination of the natural radioactivity level in the Kahramanmaraş region
  1. Tez No: 252563
  2. Yazar: ERDAL KÜÇÜKÖNDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş il merkezinden su, toprak ve gıda örnekleri alınarak, Kahramanmaraş yöresinin doğal radyoaktivite seviyesi tespit edildi. Alınan örnekler sayıma hazır hale getirildikten sonra, uygun algılama sistemleri ile radyoaktivite seviyeleri tayin edildi. Bunlar ile birlikte, karasal kaynaklı gama radyasyon doz hızı ölçümleri de yapıldı. Elde edilen veriler ulusal ve uluslararası standartlar ile karşılaştırılarak Kahramanmaraş yöresinin doğal radyoaktivitesi su, toprak ve gıda örnekleri için toplam alfa ve toplam beta radyoaktivite seviyeleri ve aynı örneklerdeki 238U, 232Th ve 40K konsantrasyonları da belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the natural radioactivity levels of Kahramanmaraş region were determined. For this purpose, water, soil and food samples from Kahramanmaraş province center were collected. Samples were prepared for radioactivity counting. The levels of radioactivity were determined by using appropriate detection systems. In addition, gamma radiation dose rate measurements from territorial sources were achieved. The obtained data were compared with national and international standards. Gross alpha and gross beta radioactivity levels in water, soil and food samples were determined. Further, concentration of 238U, 232Th ve 40K in water, soil and food samples were also determined.