Bir tek nöron kullanılarak resimler içerisinde göz kısmının bulunması
Detection of eye region in images using a single perceptron
- Tez No: 252564
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ARTIKLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 28
Özet
Bu çalışmamızda, kişilerin ön cepheden bir webcam tarafından çekilen resimleri içerisindeki göz kısımlarının bulunması amaçlanmıştır. Bu işlev için bir tek nöron kullanılmış ve bu metodun karşılaştırılan diğer iki metoda göre üstünlükleri gösterilmiştir. Simülasyon sonuçları farklı aydınlatma koşulları altında çekilmiş ve farklı büyüklükte yüz kısımları içeren resimler kullanıldığında bir tek nöronun, test edilen iki veri tabanı üzerinde %70 ve %90 oranında tanıma performansı ortaya koyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Our goal in this paper is to locate eye region in human face images. All images are taken in frontal position. We have used a Neural network architecture that contains a single neuron. The eye localization ability of this method is compared with other two well-known methods. Two database are utilized for this purpose. Images in these databases are taken under various illumination conditions and also size of faces were different form one image to another. Simulations we have performed on these datasets show that, our method based on artificial neural network performs %70 to %90 better in finding eye regions of face images when compared to other two methods.