Farklı dozlarda yüksek gerilimli elektrik akımı uygulamasının pamuk (Gossypium hirsutum L. ) bitkisinde verim ve lif kalitesi üzerine etkisi
The influence of treatment of high voltage electrical current in different doses on yield and fiber quality of cotton (Gossypium hirsutum L.) plant
- Tez No: 252565
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LALE EFE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
2007 yılında Kahramanmaraş koşullarında yürütülen çalışmada, ekimden önce tohumlara uygulanan farklı dozlardaki yüksek gerilimli elektrik akımının (şoklama) BA Mig 119 ve BA Baly 308 pamuk (Gossypium hirsutum L.) çeşitlerinde verim, verim unsurları ve lif kalitesi ile ilgili önemli özellikler üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Faktöriyel tertipte tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı yürütülen çalışmada, materyal olarak kullanılan pamuk çeşitlerinin tohumlarına 0, 5, 15, 25 ve 35 KV/ cm2 dozlarında yüksek gerilimli elektrik akımı uygulanmıştır.Çalışmada, bitki boyu (cm), odun dalı sayısı (adet/bitki), meyve dalı sayısı (adet/bitki), bitkideki koza sayısı (adet), koza kütlü ağırlığı (g), çırçır randımanı (%), 100 tohum ağırlığı (g), kütlü verimi (kg/da), lif uzunluğu (mm) (%2.5 S.L.), lif inceliği (micronaire), lif kopma dayanıklılığı (g/tex), lif kopma uzaması (elastikiyet) (%), lif uzunluk uyum indeksi (üniformite indeksi) (%), grilik değeri (yansıtma değeri) (Rd), sarılık değeri (+b), kısa lif oranı (%), lif pamukta yabacı madde alanı (%) ve lif pamukta yabancı madde sayısı incelenmiştir. Elde edilen veriler SPSS istatistik paket programı kullanılarak varyans analizine tabi tutulmuş ve ortalamaların karşılaştırılmasında Duncan çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.Sonuç olarak, pamuk tohumlarının ekimden önce farklı dozlarda yüksek gerilimli elektrik akımı ile şoklanmasının bitkideki meyve dalı sayısını artırıcı yönde etkide bulunduğu, denemeye alınan pamuk çeşitlerinin kütlü verimi ve bazı verim unsurları ile bazı lif kalite özellikleri yönünden farklı olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, uygulama x çeşit interaksiyonunun önemli bulunduğu, odun dalı sayısı, meyve dalı sayısı ve bitkideki koza sayısı bakımından incelenen çeşitlerin farklı şoklama dozlarına farklı tepki gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 2007 under Kahramanmaraş conditions to determine the influence of high voltage electrical current in different doses prior to sowing on yield, yield components and important fiber quality properties of cotton (Gossypium hirsutum L.) varieties of BA Mig 119 and BA Baly 308. In the study established according to randomized block design with two factors and three blocks the seeds of cotton varieties used as a material were treated with high voltage electrical current as doses in 0 (control), 5, 15, 25 and 35 KV/cm2.In this study plant height (cm), monopodia number, sympodia number, boll number per plant, seed cotton weight per boll (g), ginning outturn (%), 100 seed weight (g), seed cotton yield (kg/da), fiber length (mm) (2.5 % S.L.), fiber fineness (micronaire), fiber strength (g/tex), elongation (%), uniformity index (%), reflectance degree (Rd), yellowness (+b), short fiber index (%), trash area (%) and trash count were investigated. Obtained data were analysed using SPSS statistical package and means were compared according to Duncan?s multiple comparison test.As a result, shocking of cotton seeds prior to sowing in different doses with high voltage electrical current has increased sympodia number. Investigated cotton varieties were different from each other for seed cotton yield, some yield components and some fiber traits. Furthermore, it was determined that varieties exmined have different reaction to different schocking doses for monopodia number, sympodia number, boll number per plant in which treatment x variety interaction was found statistically important.